Ostrava chystá další úpravy nábřeží řeky Ostravice v centru města

Revitalizací má projít oblast za památníkem
Revitalizací má projít oblast za památníkem
Vedení Ostravy chce zatraktivnit část pravého břehu řeky Ostravice v centru. Jde o úsek od sochy Miloše Sýkory po hradní lávku. Radní aktuálně vybrali firmu, která zpracuje projektovou dokumentaci. V lokalitě mají vzniknout například terasovitá vyhlídková posezení a počítá se s novou okrasnou výsadbou.

Na rozdíl od levého břehu Ostravice kolem Komenského sadů, není lokalita mezi Sýkorovým mostem a hradní lávkou příliš vyhledávaná. Potvrzuje to například Stanislava Netková, která tam chodí denně se psem.

„Tady ani moc lidí nechodí. Nevím, jestli to má ale smysl. Víte, co je potřeba? Koše. Tady po celé délce není ani jeden,“ upozorňuje důchodkyně, která by také ocenila zpevněnou stezku v bermě řeky.

Asi pětadvacetiletý Lukáš Hradil si stejně jako ona stěžuje na chybějící koše. Oživení nábřeží by ale uvítal.

„Pokud tady budou nějaké akce, tak by to mělo smysl to zvelebit, jinak ne. Třeba letní kino, co tady bylo loni, se chytlo. Ale pokud tady nic nebude, tak jsou to zbytečně vyhozené peníze,“ míní Hradil.

Podle primátora Tomáše Macury (ANO) by připravované změny mohly i z této části nábřeží udělat atraktivní místo pro odpočinek.

„Myslím, že se okolí řeky v posledních letech významně zlepšilo. Nicméně jsou tam rezervy hlavně na slezské straně. My jsme vytipovali jako oblast, která si žádá nejrychlejší intervenci – právě úsek od Sýkorova mostu k hradní lávce,“ vysvětluje primátor.

Co všechno se chystá, nedávno popsala Českému rozhlasu Kateřina Šebestová (ANO), náměstkyně primátora pro životní prostředí: „Umožníme bezbariérový přístup z vrchního chodníku na cyklostezsku. Upravíme posezení pod sochou Miloše Sýkory, dojde k vybudování nové vyhlídky na řeku.“

Čtěte také

O kousek dál by mělo být další vyhlídkové posezení. „Dojde k rekonstrukci torza původního mostu, jehož pilíř na pravé straně řeky je již opraven. Budou tam lavičky, lehátka, samozřejmě odolná vůči vandalům. Uvažujeme i o nějaké pěkné soše a zajímavých prvcích mobiliáře,“ nastiňuje další plány Šebestová.

Prostor má rozzářit také nová zeleň. Město bude vycházet z již provedeného dendrologického průzkumu. „Dále ta úprava bude spočívat v úpravě zeleně, prosekání uschlých stromů, výsadbě nových okrasných keřů a různě kvetoucích květin,“ dodává.

Most Miloše Sýkory

Rekonstrukce okolí sochy Miloše Sýkory by měla být hotová příští rok. Samotný památník byl zrenovovaný v roce 2015.