Ostrava má nový ekologický problém

2. srpen 2004

Nový ekologický problém Ostravy se jmenuje koksovna Šverma. Pozemky pod závodem jsou zamořené dehtem. Sousedí přitom se zdrojem pitné vody. Důležité a pro město strategické prameniště v Nové Vsi je zatím v pořádku. Ostravský magistrát však chce, aby majitel pozemků - firma OKD - půdu co nejdříve vyčistil. Likvidace starých ekologických zátěží je pro Ostravu typická a je také velmi drahá. A ne vždy je vyjednávání jednoduché.

"Nelíbí se nám, že se s tím stále nic nedělá," říká Mirko Jašurek, náměstek ostravského primátora. Je to příliš blízko vodáren. S odhadovanými zhruba 900 miliony korun může pomoci stát prostřednictvím Fondu národního majetku. Ale zatím není splněna základní nutnost: podpis takzvané ekologické smlouvy mezi FNM a majitelem lokality. Tím je společnost OKD. Podle náměstka Jašurka je to velká škoda. "Měli jsme rozhovor s čelnými představiteli OKD o tom, aby byly činěny kroky k tomu, aby tyto práce mohly pokračovat. Bylo nám řečeno, že záležitosti jsou v řešení."

Fond národního majetku vzkázal prostřednictvím mluvčí Petry Krainové jednoduchou větu: U nás problém není a jsme ochotni peníze poskytnout. "Fond je připraven dodatek ke smlouvě uzavřít a technické řešení je také zpracováno," řekla Českému rozhlasu Ostrava mluvčí Fondu.

Budova ředitelství společnosti OKD

OKD patří Karbon Investu. Mluvčí této skupiny Jiří Hrabovský to ale vysvětluje trochu jinak. "Nebylo zatím rozhodnuto o životnosti koksovny, takže teprve až bude jasné, kdy bude uzavřena, bude potom i jasné, jak se vyrovnáme s těmi ekologickými zátěžemi."

Koksovna Šverma leží tak trochu v ústraní známějších ostravských kauz - olejových lagun nebo dokončované rekultivace lokality Karolina v centru města. Přesto i tady bijí pověstné hodiny a nikdo nedokáže říci, kdy se chemický odpad skutečně dostane do podzemních vod a pramenů. Celá Ostrava by potřebovala na vyčištění všech problematických míst až tři miliardy korun. V případě koksovny Švermy určitě není dobrou zprávou, že se stále přešlapuje na místě.

autor: mrk
Spustit audio