Ostrava má rekordní rozpočet. Má rozpohybovat ekonomiku města

9. prosinec 2021 07:00

S rekordním, více než 12miliardovým rozpočtem pro příští rok bude hospodařit Ostrava. Zhruba jednu třetinu město vyčlení na investice. Plánované příjmy radnice dokryje úsporami anebo nevyužitými penězi z fondů.

Část opozice upozorňovala, že takový rozpočet během koronavirové krize může být riskantní. Někteří zastupitelé kritizovali třeba stavbu nové koncertní haly. Primátor Tomáš Macura (ANO) ale říká, že vyšší rozpočet naopak může pozitivně ovlivnit ekonomiku ve městě.

„Samozřejmě investice mají výrazně multiplikační efekt, je to jedna ze základních ekonomických pouček. Takže investice města a veřejného sektoru obecně dávají lidem práci a umožňují roztočit kola ekonomiky,“ vysvětluje primátor.

Nejvíce peněz půjde do kanalizace 

Město dá přes čtyři miliardy korun do oprav a staveb. Ostrava chce příští rok začít se stavbou koncertní haly nebo s rozsáhlou opravou Domova seniorů Korýtko. Nejvíce peněz dá město za kanalizace.

„Absolutně největší položku tvoří investice do vodohospodářské a kanalizační infrastruktury, kde musíme ctít rok 2025, dokdy musíme zaslepit všechna zatím volná vyústění do řek,“ dodává Macura.

autoři: Petr Dušek , tif
Spustit audio