Ostrava-Poruba vyhradila parkoviště pro dodávky. Nový systém parkování začne v březnu

Auta, parkování
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Auta, parkování

Celkem 9 parkovišť pro řidiče dodávek vyhradila ostravská část Poruba. Reagovala tak na stížnosti obyvatel, kterým se nelíbilo, že dodávky často zabíraly více než jedno parkovací místo.

Na nově vyhrazených odstavných plochách zatím řidiči můžou parkovat jen zkušebně. Od března ale začne fungovat ostrý provoz. Všechna nákladní vozidla nad 2,5 tuny budou muset od pěti odpoledne do sedmi ráno stát právě tam. Jinak jim hrozí pokuta.

„Pořád je to pro ty lidi schůdnější, když to mají kam dát, než kdyby měli úplný zákaz. Celá Hlavní třída už ten zákaz má, dodávky tam parkovat nemohou a je tam spousta lidí, kteří je potřebují denně užívat,“ říká pan Jaroslav, který je sám vlastníkem dvou takových vozů a nový systém vyhrazených parkovišť se mu líbí.

Všichni řidiči tím ale nadšení nejsou. Třeba paní Naďa parkuje své auto na parkovišti u ulice Polské, které je jedním z míst, kde radnice stání pro dodávky vyhradila. Hlavně večer tam ale volná místa shání jen velmi těžko. „Bydlím hned vedle, parkují tady všichni, co tady bydlí. A teď tady vyhradili 15 míst pro dodávky – to je hodně. To už abychom v poli parkovali,“ zlobí se penzistka.

Místostarosta Miroslav Otisk (ANO) tvrdí, že radnice vyhrazené parkování rovnoměrně rozmístila po celé Porubě. Tak aby místa byla dostupná všem. Zároveň si ale myslí, že to bude mít ještě jeden efekt. „Mnoho řidičů dodávek určitě začne racionálně uvažovat a začne vozy parkovat u svých firem. Tam, kde by měly doopravdy stát. Zkušenost z jiných lokalit je taková, že se počet dodávek sníží o třetinu,“ říká Otisk.

Podobná parkoviště nejsou ve městě novinkou. Už více než 6 let fungují například v jižním obvodu.

Spustit audio

Související