Ostrava rozdělí na pobyty na čistém vzduchu asi 20 milionů korun

10. únor 2019 09:50

Přibližně 20 milionů korun má nyní město Ostrava připraveno na ozdravné pobyty dětí. Z peněz z Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, který město zřídilo v roce 2010, už za čerstvým vzduchem vycestovalo přes 21.000 dětí. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

„Hlavním cílem fondu je poslat děti z mateřských a základních škol ven z Ostravy do hor za čistším vzduchem. Těší mě, že jejich počet neustále narůstá. V letošním roce žádosti od vzdělávacích zařízení, která zřídilo město nebo městské obvody, očekáváme do 25. května,“ uvedla Šebestová.

Podle ní by do hor mohlo vyjet zhruba 3300 dětí. Náměstkyně doufá, že příspěvky se školám nebudou muset krátit. V případě většího zájmu by město uvažovalo o zvýšení částky.

Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 14 dnů. Musí se uskutečnit v oblasti, která není zasažená smogovou situací. Z dotace lze financovat ubytování, stravování, dopravu, ale i doprovodný program ozdravného charakteru. Příspěvek je maximálně 6000 korun na jednoho žáka. Stravování musí odpovídat minimálně standardům pro školní stravování a ubytování musí splňovat podmínky stanovené pro pobyty dětí ve školách v přírodě. Děti se nejčastěji jezdí rekreovat například do Jeseníků nebo Moravskoslezských Beskyd.

Od zřízení fondu do něj město vložilo 111,5 milionu korun. Přispívají i některé průmyslové podniky, soukromé společnosti a jedna fyzická osoba, zaslaly do fondu celkem 15,5 milionu korun. Město trvale poukazuje na to, že přispívat by mělo více znečišťovatelů a jejich vklady by měly být vyšší než doposud.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související