Ostravská městská nemocnice kuřákům nabízí speciální odvykací program

1. leden 2024 07:20

Mnozí lidé se určitě rozhodli, že ode dneška nebudou kouřit. S novoročním předsevzetím to ale podle lékařů nemusí být úplně jednoduché. Například Městská nemocnice v Ostravě se kuřákům snaží pravidelně pomáhat. Lidi zve na vyšetření a organizuje i poradnu, jak závislost porazit. Řadu akcí chystá i na letošek.

„Nekouřím pravidelně, bývala jsem takový ten sváteční kuřák, když se někam šlo, tak jsem si zapálila,“ říká Marcela Piechowiczová. Je v poradně ostravské městské nemocnice. Právě ta je každoročně na den otevřená všem, kteří si neví rady, jak s kouřením přestat.

Schůzka začíná podrobným rozhovorem. Lékárnice po dotazníku doporučuje Marcele nejvhodnější léčbu. I když kouřila, jak sama říká, jen příležitostně, chtěla by přestat úplně. „V posledních letech jsem se rozkouřila dost a mám z toho obavu. Už nechci kouřit ani svátečně a myslím si, že tohle bude takový dobrý odrazový můstek,“ věří Marcela.

Aby Marcela věděla, jak je na tom její kapacita plic, vyšetřili jí spirometrem. „Pacient přijde, sestřička ho řádně instruuje a dýchá do přístroje. Přičemž se měří objemy nádechu, objemy výdechu a provedená dechová křivka pak může přispět k určení diagnózy. Prostě posoudíme, jak je na tom pacient s plicemi funkčně,“ vysvětluje primář plicního oddělení Radovan Kozel.

Podle primáře dochází u většiny silných kuřáků k chronické obstrukční plicní nemoci a ta se projeví třeba zúžením průdušek.

Výsledky spirometrie měla Marcela Piechowiczová v pořádku. Pokud dodrží doporučenou léčbu, je podle primáře velká šance, že s kouřením přestane úplně. „Sedmkrát, osmkrát přestává kuřák, než se mu to povede. Je důležité, aby do toho zapojil nejen sebe, ale i celou svou rodinu, celé své okolí,“ dodává primář Kozel. Podpora nejbližších je totiž podle primáře vůbec nejsilnější motivace.

Spustit audio