Ostravská žalobkyně, která bourala opilá, nesmí rok za volant

4. listopad 2004

Ostravskou žalobkyni, která bourala opilá, stihl první trest. Radnice jí uložila pokutu sedm a půl tisíce korun a na jeden rok jí zakázala řídit auto. Státní zástupkyně Petra Tittková počátkem července najela přímo před budovou zastupitelství do dvou zaparkovaných aut a zničila dopravní značku.

Od nehody uplynuly už čtyři měsíce. Teprve teď úředníci magistrátu uložili žalobkyni Tittkové první trest. Dostala finanční pokutu a rok nesmí sednout za volant. Podle šéfa odboru dopravy Jiřího Tichého postupovali v tomto případě standardně. To, že jde o žalobkyni, úředníky neovlivnilo. "Byla řešena jako kterýkoliv jiný účastník."

Rozhodnutí ostravských úředníků výrazně urychlí i jednání kárného senátu. Jeho předseda Vladimír Rutar z Vrchního soudu v Olomouci Českému rozhlasu Ostrava řekl, že teď jen čekají, až dostanou pravomocné stanovisko radnice písemně. "Až to rozhodnutí nabude právní moci v tom správním řízení, tak podle povahy věci - jestliže kárný senát považuje to samotné potrestání za dostačující, kárné řízení zastaví. Pokud nepovažuje za dostatečné, v kárném řízení pokračuje."

Žalobkyni úředníci nevěřili
Státní zástupkyně Petra Tittková měla podle dechové zkoušky v krvi tři promile alkoholu. Hájila se tím, že si vzala léky. Alkohol prý nepila. Šéf odboru dopravy ostravského magistrátu Jiří Tichý ale říká, že jí neuvěřili. Odmítla totiž odběr krve. "Ten problém je postaven tak, že to odmítnutí zjištění alkoholu a tím pádem se to bere jako přitěžující okolnost."

Ministr spravedlnosti žalobkyni dočasně zprostil funkce. Definitivně o její budoucnosti rozhodne až po jednání kárného senátu.

Daleko přísněji se šéfové k jiné ženě, která má také hájit zákony a rovněž bourala v opilosti. Novojičínská policistka havarovala v polovině prázdnin, když nedala přednost v jízdě jinému autu. Krajský policejní ředitel Radim Pražák jí v těchto dnech podepsal výpověď.

autor: ada
Spustit audio