Ostravská zoo chová nový druh – otužilé papoušky z asijských hor

8. září 2018

Ostravská zoologická zahrada začala s chovem nového druhu, jedná se o drobné pestré papoušky alexandry čínské. Skupina obývá upravenou a rekonstruovanou voliéru, ve které mohli dřív návštěvníci pozorovat výry velké.

Podle inspektorky chovu Yvety Svobodové se tento druh papouška chová v 23 evropských zoologických zahradách, kde je celkem 88 jedinců. V Česku se tento druh dosud choval pouze v Chomutově, kde mají deset papoušků. V Ostravě je zatím 12 jedinců, ale už během příštího týdne jich bude dvacítka, a zoo tak bude mít největší evropskou skupinu těchto ptáků.

„Ptáci jsou velmi otužilí, expozici jsme přebudovávali po výrech velkých a není tu žádné zázemí, kam by se na zimu schovávali. Navíc tato expozice navazuje na voliéry Tibetu a Číny, takže se tady hodí,“ uvedla Svobodová.

Ve skupině jsou dva starší samci, jinak se jedná o letošní mláďata, která se teprve začnou vybarvovat. Až poté pracovníci poznají, zda se jedná o samce či samice. Rozmnožovat by se mohli začít do tří let. Jedince pro novou expozici zoo získala od českých chovatelů.

Alexandr čínský (Psittacula derbiana) patří k nejpestřeji zbarveným alexandrům. Dospělý samec a samička jsou snadno rozlišitelní díky odlišnému zbarvení zobáku (samci mají červenou horní část zobáku, samice černou) i odlišnému opeření. Mladí jedinci nejsou tak pestří.

Vyskytuje se pouze v horách s vlhkými stálezelenými lesy v Tibetu a v Číně (provincie Sečuán a Jün-nan) a v indických státech Arunáčalpradéš a Ásám. Jeho biotopem jsou jehličnaté a smíšené lesy, porosty rododendronů i kulturní krajina v nadmořských výškách 1 250 až 4 000 m.

Živí se hlavně semeny stromů, různými bobulemi, ale zalétá i na pole s obilím a kukuřicí a do ovocných sadů. Hnízdí ve stromových dutinách. Samice snáší obvykle 2-4 vejce a mláďata se líhnou po inkubační době 23 dní a plně opeření jsou po 8 až 9 týdnech.

V Červeném seznamu ohrožených druhů je tento otužilý pestrý papoušek zařazen v kategorii blízko ohrožení (Near Threatened), a to především kvůli kácení starých stromů, které jsou důležité pro jejich hnízdění, a kvůli pytláctví a nelegálnímu obchodu s volně žijícími zvířaty.

autor: tif | zdroj: ČTK
Spustit audio