Ostravská zoo jako první na světě odchovala mládě damana pralesního

3. březen 2018
Zprávy , Zprávy

Ostravským zoologům se jako prvním na světě povedlo odchovat mládě damana pralesního. O západoafrické savce se starají od roku 2016, kdy ostravská zoo získala dvě samičky a dva samce. Po jejich spáření nakonec potomka přivedl na svět mladší pár.

„Vzhledem k tomu, že jsou to relativně mladá zvířata, tak jsme ani nečekali, že se rozmnoží jako první,“ říká mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Mládě i s rodiči zůstává v chovatelském zázemí a jeho odchov probíhá bez komplikací. Zoologové ale poctivě sbírají informace.

„Vzhledem k tomu, že se nechovají nikde jinde na světě, tak nejsou ani žádné chovatelské zkušenosti. My se vlastně snažíme s těmito savci seznamovat, tak abychom uměli třeba ten chov rozšířit i mezi jiné zoologické zahrady,“ dodává mluvčí zahrady.

Ostravští zoologové navíc vyčkávají, jestli se povede odchovat mládě i staršímu páru, který žije v Pavilonu evoluce.

Mládě damana pralesního

Daman pralesní (Dendrohyrax dorsalis) je málo známé zvíře – je aktivní převážně v noci, navíc se zdržuje v korunách stromů. „Víme o nich, že se vyskytují v lesích západní Afriky a že ve větvích obratně běhají a skáčou. Pro jejich hlasitou komunikaci si vysloužili přezdívku duchové lesa,“ přibližuje živočichy mluvčí zoo.

V jídelníčku damanů převládají hlavně listy, k čemuž mají přizpůsobený unikátní zažívací trakt. Žijí samotářsky, pouze samice bývá viděna s jedním až dvěma mláďaty. Teritorium dospělého samce zahrnuje několik menších teritorií samic.

Daman pralesní prozatím nepatří k ohroženým druhům, ale dle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody – pozn. red.) je vážná obava o jejich budoucnost s ohledem na rozsáhlé kácení lesů, fragmentaci habitatu a také s ohledem na stále narůstající lov pro maso (bushmeat).

„Doufáme, že než se tak stane, bude chov v lidské péči dobře zvládnutý a zoo tak zabrání případnému riziku vyhubení tohoto jedinečného savce,“ uzavírá Šárka Nováková.

autoři: tif , stj
Spustit audio