Ostravská zoo má nového hrošího samce. Přicestoval z Belgie
Ostravská zoologická zahrada má nového hrošího samce, který by měl vytvořit chovný pár se zdejší samicí. Hroch do zahrady přicestoval z belgické Zoo Antverpy. Nejprve pobýval v zázemí, ale od dnešního dne ho mohou poprvé vidět i návštěvníci. Zvíře se přes bariéru začalo ve výběhu seznamovat se svou partnerkou. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
Sedmiletý samec hrocha obojživelného se narodil ve Francii a od roku 2016 byl v belgické zoo. Mladou šestiletou samici získala ostravská zoo v roce 2016 z Británie.
„Několik dní po příjezdu trávil samec v zázemí pavilonu Tanganika, aby se po transportu uklidnil. Dnes jej chovatelé pustili i do expoziční části, kde jej mohou vidět i návštěvníci. Zatím zůstává oddělen od samice bariérami na souši i v bazénu, obě zvířata se ale mohou vidět a pomalu se seznamovat. Kdy dojde k jejich spojení, uvidíme podle vzájemného chování, věříme ale, že do budoucna spolu utvoří harmonizující pár a zapojí se do reprodukce," uvedla zooložka Adéla Obračajová.
Chov hrochů má v Ostravě dlouholetou tradici a začal už v roce 1967 dovozem šestileté samice, která v Ostravě žila až do své smrti v roce 2009. Druhým hrochem byl v roce 1968 přivezený samec, který žil v zoo 50 let a uhynul na konci loňského roku. Třetím hrochem přivezeným do Ostravy byla až nynější samice.
První mládě hrocha se v Ostravě narodilo v roce 1972. Byla to samička a stala se vůbec prvním hroším mládětem v celém tehdejším Československu.
Od roku 2005 je hroch erbovním zvířetem zoo. O rok později byla zahrada pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií vést a vydávat Evropskou plemennou knihu hrochů obojživelných. O přesunu většiny hrochů mezi zoologickými zahradami v Evropě se tak rozhoduje právě v Ostravě. Zoo si tedy sama vybrala i nyní dovezeného samce.
Celkem se do dnešního dne narodilo v Zoo Ostrava 32 hrochů, z nichž 18 se podařilo odchovat. Tím se ostravská zoologická zahrada stala nejúspěšnějším chovatelem v České republice. Hroch obojživelný se stal vinou člověka ohroženým druhem. Početnost současné divoké populace je odhadována na 115.000 až 130.000 jedinců. Nejvíce hrochy v přírodě ohrožuje ztráta přirozeného prostředí, nelegální a neregulovaný lov pro maso a zuby.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Popularita Zelenského na Ukrajině klesá. Dnes by ho volilo 16 procent lidí, víc podpory má Zalužnyj
-
Bašár Asad se svou rodinou přiletěl do Moskvy, píší tamní média. Rusko jim poskytlo azyl
-
Tureček: Zatím v Sýrii vidíme ukázkové předání moci. Jsem ale skeptický, jak to dopadne
-
Přes 3300 lékařů na Slovensku podalo výpověď, Ficova vláda je chce přinutit pracovat novým zákonem