Ostravská zoo přišla o jednoho z trojice slonů

25. březen 2005

Ostravská ZOO přišla o jednoho ze slonů. Během akutního veterinárního zákroku uhynul samec slona indického "Jacky". Mladý sloní samec si vážně poranil jeden z klů. Během pozdějšího nutného operačního zákroku mladý slon zemřel.

Sloní samec si před pěti dny poranil - částečně ulomil jeden z klů při hře s kmenem ve výběhu. Rána mu byla ošetřena. Slon si však kel opětovně poškodil a otevřel dřeňovou dutinu a tím hrozila vážná infekce, řekl mluvčí zahrady Stanislav Derlich.

"Vzhledem k závažnosti onemocnění bylo bezpodmínečně nutno přistoupit ke krajní variantě, tedy ošetření zvířete v narkóze. V závěru celého operačního zákroku, který měl jinak zdařilý průběh, došlo u pomalu se již probouzejícího slona z nám doposud neznámých příčin k náhle zástavě srdce. Přesnější informace budou k dispozici až po pitvě," doplnil Derlich.

mladý samec slona indického Jacki

Slon přišel do ZOO Ostrava 12. října 2004 ze zoologické zahrady ve francouzském Pont du Scorff. Měl necelých 9 let. V pavilonu tak zůstávají dvě sloní samice Suseela a Jumbo. Obě pocházejí z Amsterodamu.

V Ostravě byli sloni od roku 1956. ZOO postupně vlastnila tři - Pepíka, Petra a Soňu. Indického slona Pepíka věnovala Československu vietnamská vláda. Zahynul v roce 1964 na následky zranění, která si způsobil pádem do příkopu. Afrického slona Petra získala zahrada z Prahy. Zemřel v roce 1968 na infarkt. Samici indického slona Soňu ZOO chovala v letech 1967 až 1991. Původně měla vystupovat v cirkuse. Byla utracena po neúspěšné léčbě rakoviny.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu