Ostravská zoo se připravuje na nové slony

Zoologická zahrada v Ostravě finišuje s přípravami na příjezd dvou sloních samic. Dnes se vydávají na cestu ze severoirského Belfastu, dorazit mají ve čtvrtek. Jednačtyřicetiletá Johti a její jedenáctiletá dcera Vishesh se poté přidají ke dvěma stávajícím obyvatelkám pavilonu slonů.

Zvířata do ostravské zoo poputují zdarma v rámci evropského záchovného programu slonů indických. "Z chovatelského hlediska je cenná zejména mladší samice, neboť by mohla být potenciální matkou příštích mláďat," řekl mluvčí ostravské zahrady Stanislav Derlich. Připomněl ale, že zatím se žádné české zoo nepodařilo přivést na svět živé mládě.

Obě sloní samice bude na jejich cestě doprovázet nejen jejich stávající ošetřovatel, na kterého jsou zvyklé, ale rovněž pracovníci ostravské zoo, kteří je budou mít na starosti.

Návštěvníci si ale na nové přírůstky v pavilonu slonů budou muset ještě nějakou dobu počkat. "Slonice samozřejmě nebudou ihned po příjezdu spojeny s našimi dvěma stávajícími slonicemi. Všemu bude předcházet poměrně dlouhý proces postupného seznamování," upozornil Derlich.

Kromě tohoto transportu je ostravská zoo i nadále v intenzivním jednání ohledně získání geneticky vhodného samce z některé z dalších evropských zoologických zahrad. K přípravám a plánování jeho dovozu však může dojít teprve, až si na sebe všechny čtyři sloní samice dostatečně zvyknou.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu