Ostravské muzeum otevřelo unikátní výstavu o Hedvábné stezce

19. prosinec 2014

Na 300 exponátů nevyčíslitelné historické hodnoty zaplnily vitríny Ostravského muzea. Jsou hlavním lákadlem nové výstavy Od Alexandra k Tarmelánovi. Muzeum v ní mapuje válečná tažení na Hedvábné stezce.

K vidění jsou například vojenské přilby z 5. století, korunovační meč uherských králů nebo unikátní staromaďarský poklad. Jak doplňuje ředitelka muzea Jiřina Kábrtová, do Ostravy je zapůjčily desítky institucí a soukromých sběratelů z celé Evropy.

„Sváželo se to z celé Evropy – ze Zagrebu, z Norimberka... Já sama jsem byla pro helmy v Poznani, pro meč jsme byli v Nitře. Máme také poklad ze Segedínu, ten je nádherný,“ vyjmenovává ředitelka muzea.

Unikátní výstava prezentuje čtyřletou práci odborníků, kteří se zabývají dějinami vojenství oblastí ležících na Hedvábné cestě. Na expozici se podílelo 130 institucí z 20 států světa.

Expozice Od Alexandra k Tamerlánovi, Válečná tažení na Hedvábné cestě bude v Ostravském muzeu přístupná do konce února příštího roku.

autor: Kateřina Daňková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.