Ostravské Vánoce vypuknou už v sobotu, kdy se rozzáří i vánoční strom

23. listopad 2023 09:24

Masarykovo náměstí v centru Ostravy už zdobí živý vánoční strom. Technici ho přivezli z oblasti Mezivodí v Beskydech. Poprvé se rozzáří už v sobotu a zahájí tím program letošních Ostravských Vánoc. Potrvají skoro celý měsíc a na návštěvníky čeká už tradičně vyhlídkové kolo, kluziště a adventní trhy. Letos se navíc originálně nasvítí budova Nové radnice, přibude dřevěný betlém a děti se dočkají speciálního programu.

„Teď už jsme ve fázi skutečně těch nejostřejších příprav, kdy už i návštěvníci můžou vidět, co se připravuje celý rok. Momentálně čekáme na příjezd vánočního stromu,“ říká mluvčí Ostravských Vánoc Pavlína Merendová na Masarykově náměstí. A skutečně zatímco kolem pobíhají pracovníci Ostravských městských lesů a různí technici, velký kamion strom dováží.

Čtěte také

Čtrnáctimetrová jedle je usazená celkem rychle, zdobit se začne ve čtvrtek a rozsvítí se v sobotu. „Ten samotný moment rozsvícení bude okolo 18:30, ale úplně na minutku to nedokážeme odhadnout. Takže doporučujeme dorazit po 18. hodině,“ upozorňuje mluvčí.

Na hlavním náměstí už postupně přibývají i stánky, jen letos jich tady bude asi 50. „V části blíže k hlavní scéně návštěvníci naleznou především dárkové předměty, ta trošičku vzdálenější část Masarykova náměstí je standardně gastro zónou – tam nabídneme punč,“ dodala mluvčí s tím, že všechny nápoje budou ve vratných kelímcích.

Vánoční kluziště v centru Ostravy

Oslavy jsou ale každoročně i na Prokešově náměstí, kde bude letos tak trochu jiná výzdoba než loni. „My jsme si připravili zbrusu novou výzdobu, kterou se nám podařilo do poslední chvíle utajit. Fotopoint před sochou Ikara. Máme tam ale i spoustu dalších novinek, které se týkají třeba krásného originálního dřevěného Betlému, který je s prvky Ostravy,“ nastiňuje náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO). Dodala ale, že je třeba prvky najít, nejsou totiž viditelné na první pohled.

Kdo by letos hledal před Novou radnicí obří instalaci dárku a sáněk, neuspěl by. Konstrukce už podle města dosloužila a místo bude tradičně vyzdobené světly. Letos se navíc budou vánoční motivy promítat i na stěny radnice.

Kluziště jako loni

U opravovaného módního domu Ostravica pak nebude chybět ani kluziště. „Bude vlastně úplně stejné jako v loňském roce. My jenom pracujeme s těmi chodníky, které se vlastně tvarují podle možností v rámci toho parku,“ vysvětluje jednatel společnosti Sareza Jaroslav Kovář, podle kterého bude opět součástí i šatna se servisem bruslí.

Jiráskovo náměstí bude letos věnované pouze dětem, najdou tady dílničky nebo i divadlo.

Spustit audio