Ostravský pohár prověří schopnosti psů a jejich pánů

9. prosinec 2004

Poslušnost a snášenlivost. Takové vlastnosti by měl mít pes, který se věnuje agility. Kolem něj se pohybuje hodně cizích lidí a cizích psů a on se jimi nesmí nechat vyvést z míry. Ukázku takové poslušnosti uvidíte o tomto víkendu na ostravském Výstavišti. Pavilon A bude po oba dny patřit mezinárodnímu Ostravskému poháru, řekla jedna z organizátorek a soutěžících Jana Šedivá.

Je to závod týmů, které tvoří psi a psovodi. Překonávají parkur složený z překážek.

Parkur je známý spíše u koní. Jak se k němu dostali psi?

Agility vzniklo v Anglii z parkurového skákání koní, jako výplň v přestávce, kdy se pro koně chystalo něco jiného. Postupně se rozšířilo i k nám. Samozřejmě překážky jsou poněkud jiné, některé jsou nové nebo se přizpůsobily psům.

K parkuru patří i určité oblečení, čepice a další věci spojené s koňským sportem. Je to tak i u psů?

U psů nic podobného není. Pes na sobě nesmí mít obojek, vodítko ani náhubek, protože by hrozilo nebezpečí, že se zachytí o překážku, může se zranit. Psovod by měl být oblečen vhodně, aby mu na těle nic nevlálo, neshazoval překážky a neobtěžoval psa nějakým matoucím pohybem. Pouze když jsou mezinárodní závody, kam jede oficiální reprezentace, ta startuje v oficiálních reprezentačních dresech.

pes

Jací psi jsou nejvhodnější pro agility?

Nejvhodnější jsou psi, kteří k tomu mají fyzické a psychické předpoklady. Na velikosti nezáleží, jsou rozdělení do tří velikostních kategorií. Pejsek by měl být pohyblivý, pokud možno lehký a co se týče psychiky, tak aby byl zvědavý, veselý, temperamentní, zajímal se o hračky, o dobroty. Jsou plemena, která jsou k tomu vhodnější - můžeme jmenovat šeltie, pudly, border kolie, kolie, ale v podstatě agility můžete běhat skoro s každým psem. I s kříženci, kteří jsou velice šikovní.

Vy máte devítiměsíčního pudla, jak ten je na tom s agility?

Náš devítiměsíční pudlík je na tom tak, že se postupně učí překážky. Není vhodné štěně zatěžovat příliš, protože pořád ještě roste a taky potřebuje mít nějaké dětství. Zatím umíme tunely, skokovky, slalom, začíná se učit kladinu, ale postupně. Agility je běh na dlouhou trať. Výcvik psa, aby byl opravdu dobrý, je záležitost na několik let. Není kam spěchat.

Víkendové závody jsou mezinárodní, které státy se účastní?

Účastní se Česká republika, Slovensko, Polsko, možná přijede někdo z Rakouska.

Jak je na tom Česká republika v rámci Evropy?

V rámci Evropy si troufám tvrdit, že jsme na tom velice dobře. Nedávno bylo mistrovství světa v agility a naše týmy, ať už psovodů, jednotlivců nebo družin, dopadly velice dobře. Máme jednu prioritu v rámci Evropy i světa - u nás běhá agility velice hodně dětí, což v zahraničí není tak časté.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio