Ostravský primátor ocenil muže, kteří zachránili mladou ženu

24. březen 2005

Ostrava dnes ocenila sedm mužů. Všichni se na začátku března spolu se svými kolegy zasloužili o záchranu mladé ženy, která se pokoušela o sebevraždu. Přestože jsou všichni profesionály, riskovali svůj život. Hasiči, policisté a lékař dnes proto od primátora převzali malé dárky.

V sedmém patře na okenní římse domu na Matiční ulici je mladá žena, která vyhrožuje skokem z okna. Tak znělo hlášení ostravské tísňové linky 4. března. Na místo okamžitě museli hasiči, policisté a lékaři.

"Při našem příjezdu na místo jsme nalezli na římse, která vedla mezi dvěma okny - jedno bylo od záchodu, druhé od počítačové učebny - tak mezi nimi seděla dívka. Podle informací personálu školy ve věku 17 let. V ruce třímala poměrně velký nůž, kterým se předtím pořezala na předloktí a vyhrožovala skokem z okna z ne příliš jasných důvodů," popisuje událost lékař Petr Blabla.

Petr Blabla

Později se ukázalo, že dívka je pod vlivem drog. Tři měsíce před tím abstinovala, k pervitinu jí opět dovedla nešťastná láska. Šťastný byl ale konec jejího pokusu o sebevraždu. Své zachránce - lékaře, policejního vyjednavače a hasiče ohrožovala nožem. Přesto se jim podařilo dívku vtáhnout zpět do budovy.

"V ten moment jsem se bál hlavně o ni, protože jsem za svou praxi zažil několik nezletilců, kteří už ale, bohužel, to v době našeho příjezdu měli z jejich pohledu vyřešeno... Takže jsem měl v ten daný okamžik obavy o ni, ať už že vědomě skočí nebo že eventuelně dostane vlivem chladu či strnulé polohy nějakou křeč do nohou nebo že omdlí a zřítí se. Potom - pocit radosti a štěstí a potom, když na člověka dolehlo, co všechno se mohlo stát, tak to už bylo trochu jiné," popisuje své pocity lékař Blabla.

Zdánlivě rutinní záležitost pro všechny zúčastněné. Mnozí z nich jsou pro podobné situace speciálně školení, jenže stát se může cokoli, přestože pod římsku byla po celou dobu doskoková matrace.

"Kdyby se z té římsy odrazila trochu dál, je možné, že by spadla na hranu a odrazila se na auta, která stála vedle. Ale myslím, že měla vymezený tak úzký prostor, že nemohla mimo tu matraci dopadnout. Z jedné strany byl policejní vyjednávač se mnou a z druhé strany lékař a mezi tím oknem bylo asi metr místa," vzpomíná na událost hasič Roman Boháč.

hasiči Roman Boháč (vlevo) a Jiří Franz

Sám se ve své kariéře už s podobnými případy setkal, stejně jako policejní vyjednavač Václav Swierczyna. Rutina to pro něj ale není. "Člověk se většinou soustředí na to, aby pomohl. Na pocity moc času není. Jakmile se s tím člověkem podaří navázat kontakt, tak se už jen přemýšlí nad tím, co udělat dál." Na záchraně mladé ženy se podílelo 25 profesionálů. K podobným situacím vyjíždějí se svými kolegy nejčastěji kolem Vánoc nebo právě v jarním období, kdy pokusů o sebevraždu přibývá.

A jedna krutá zajímavost na závěr. Městští strážníci, kteří 4. března hlídali okolí školy na Matiční ulici, zaznamenali i výkřiky od přihlížejících lidí. Někteří si přáli, aby dívka skočila dolů. Možná si ani neuvědomili, že je mohla poslechnout.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu