Ostravští majitelé neočipovaných psů riskují pokutu

2. leden 2014

Za psa bez čipu v Ostravě hrozí majitelům pokuta. Roční lhůta na splnění povinnosti z nové vyhlášky totiž vypršela a její ignorování teď může majitele pejska zabolet a vyprázdnit jeho peněženku.

Čistokrevné dogy i miniaturní čivavy. Nebo oříšci, kteří většinu života tráví například na zahradě u rodinného domku. Ti všichni, pokud žijí v Ostravě, musejí mít pod kůží čip.

Povinnost platí podle městské vyhlášky už rok, ale až teď za její nedodržení hrozí majitelům pokuta. Pokud kontrola narazí na chovatele s neočipovaným psem, může na místě zaplatit tisíc korun, ve správním řízení pak až třicet tisíc.

Tak to víte, pokutu platit nechci.“ Důchodkyni Věře dělá její fenka společnost už 12 let. S jejím čipováním vnitřně nesouhlasí, ale vyhlášku poslechla:

„Dlouho nebude žít a stojí to šest stovek. Už by ty starší pejsky čipovat neměli.“

Povinnost ale platí pro všechny, malé staré i nemocné. A čas splnit novou povinnost právě vypršel. Zvrátit ji nepomohly ani protesty a petice odpůrců.

Ostravští strážníci už jsou vybaveni 16 čtecími zařízeními a připraveni čipy kontrolovat,
říká mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.

„Nebudeme provádět cílené akce. Strážníci budou prioritně využívat čtečky, když při obchůzce narazí na psa bez majitele.“

Je slyšet štěkot desítek zatoulaných psů v ostravském útulku. Primátor Ostravy Petr Kajnar očekává, že se díky čipování podaří náklady na jeho provozování snížit.

„Když budou identifikovatelní, tak je možnost se okamžitě obracet na majitele. Navíc majitelé si asi nedovolí vypustit je, pokud se jim znelíbí.“

A to by mohlo mít dopad na rozpočet města. Kajnar připomněl, že útulek začínal s ročními náklady 100 tisíc, teď to dělá 12 milionů.

Jenže když se pes vydá na opravdu velký výlet, nevrátí se ani díky čipu k majiteli snadno.

„Je to nedomyšlené, protože načipovaný pes v Ostravě se nenajde v Havířově,“ říká pesimisticky majitelka obří dogy. Kritizuje tak nepropojenost registrů.

autor: iha
Spustit audio