Ostrov lidových krojů: Největší muzeum lidového odívání mužů a žen z Čech, Moravy a Slezska

Ve středních Čechách, v malebně zvlněné krajině mezi městy Kutná Hora, Vlašim a Zruč nad Sázavou, leží kouzelný ostrov.

Lidový kroj

Je to někdejší tvrz nebo hrádek, který zrekonstruoval renesanční muž a sběratel Jan Mičánek a přetavil jej v největší evropské soukromé muzeum lidových krojů. Jeho sbírka, kterou spolu s etnografy zkompletoval a na podzim otevřel veřejnosti, čítá na 300 úplných lidových krojů mužů i žen ze všech oblastí Čech, Moravy i Slezska, včetně německých ostrovů. A navíc jsou v ní k vidění stovky oděvních doplňků, šátků, čepců, krajek a krojovaných panenek.

Co všechno se dalo z lidového kroje v 18. a 19. století vyčíst o jeho majiteli, kolik tehdy oblečení stálo a z jakých materiálů se šilo? A jak vznikal historicky první ilustrovaný Atlas lidových krojů České republiky? Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.