Oživování kapliček a božích muk podmalbami na skle - Jiří Honiss z Opalic

27. březen 2021

Jiří Honiss z jihočeských Opalic je sice původní profesí železničář, ale už léta se věnuje jednomu z nejstarších uměleckých řemesel: podmalbě na skle. 

Jde o specifickou techniku malby na rubovou stranu skla za studena a zrodila se už v Byzatské říši, odkud se dostala ve 13. a 14. století do klenotnických dílen v Itálii a odtamtud se rozšířila po celé Evropě, kde díky sklářům zlidověla. 

Podmalba do skla - trojice

K největšímu rozmachu podmalby u nás došlo ve 2. polovině 18. století a námětem byly hl. náboženské motivy a obrazy světců. Dnes se podmalbě věnuje jen hrstka umělců a Jiří Honiss za svůj um dostal od ministerstva kultury titul „nositel tradice lidového řemesla“.

V loňském roce se rozhodl zrenovovat v jižních Čechách poblíž hranic s Rakouskem desítku kapliček a božích muk a oživit je obrazy světců. Vydejte se s námi na pouť po zapomenutých koutech jižních Čech a poslechněte si auiozáznam.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.