Památkáři v Opavě ukázali nově objevený zlatý a stříbrný poklad

16. květen 2024 12:24

Opavský Obecní dům vystavuje největší mincovní poklad objevený v Moravskoslezském kraji za posledních sto let. Je to více než stovka zlatých dukátů a stříbrných grošů z období 15. století. Podle historiků jsou mince výjimečně zachovalé.

Praskova ulice v centru Opavy – tady při rekonstrukci školního hřiště pracovali archeologové a nestačili se divit. Původně totiž hledali něco úplně jiného. „My jsme předpokládali a těšili se na to, že získáme nové informace k tomu, jak vypadal ve středověku opavský hrad. Nález je to bezesporu pěkný, máme z něj radost,“ říká Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě.

A to už stojíme u skleněné vitríny s vyrovnanými 30 zlatými uherskými dukáty a 72 stříbrnými groši. Do země se poklad dostal někdy po roce 1479. „Mohlo se jednat o majetek ukrytý někým místním nebo o výplatu žoldu po návratu z válečného tažení. Výplata žoldu byla obvyklou podmínkou tehdejších profesionálních vojáků,“ vysvětlila kurátorka Slezského zemského muzea Ilona Matejko Peterka. Tehdy v 15. stolení se za tyto mince dalo koupit třeba 6 koní nebo 26 sudů piva.

Je to nález už z loňského podzimu, hodně času ale zabrala obnova původní podoby mincí. Restaurátorsky na tom pracoval Martin Kahoun. „Nejhorší bylo, když byly slepené do těch bloků a nevěděl jsem, jestli se mi je podaří od sebe oddělit. Ale povedlo se to u všech,“ vzpomíná restaurátor.

Poslední podobný mincovní nález v Moravskoslezském kraji je z roku 1908, ale nedochoval se. I proto je to podle historiků významný objev hlavně díky velkému počtu mincí pohromadě. Vystavené budou v Obecním domě do neděle, pak zamíří do archeologického depozitáře.

autor: Martin Knitl
Spustit audio