Památník tragédie na Dole Dukla renovují kameníci. Chystá se jeho přesun

23. říjen 2020 08:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Areál bývalého dolu Dukla v Havířově

Památník připomínající tragédii na Dole Dukla je teď v rukou kameníků. Vedení Havířova vzpomínku na stovku horníků přesouvá z areálu bývalého dolu na místní hřbitov a chce ho předtím zrestaurovat. V původním místě v areálu bývalého dolu se totiž rozšiřuje průmyslová zóna a v budoucnu tam vznikne i nová třídička odpadu.

„Rozebrali jsme to, vyčistili, odstranili starý cement, zrenovovali a budeme montovat. Kámen se musí oživit, aby byl pěkný,“ říká nad rozebraným památníkem kameník Roman Sedlák.

Kamenná deska obsahuje seznam jmen všech 108 horníků, kteří při tragické události v roce 1961 zemřeli. Právě u pomníku si bývalí havíři každoročně tohle neštěstí připomínají.

Když se proto dozvěděli o jeho přemístění, první jejich reakce byla rozpačitá. „Bylo to půl na půl. Někteří říkali, že to bude vhodnější místo, podle některých je lepší památník na místě, kde se to stalo. Ale když nám město sdělilo, že se má památník přemístit na hřbitov v Šumbarku, tak jsme v podstatě souhlasili,“ uvedl předseda Klubu přátel hornického muzea Havířov Eduard Heczko.

Město se rozhodlo památník přesunout, protože z bývalého dolu se postupem času stala průmyslová zóna. V budoucnu tam má vzniknout i nová třídička odpadu. „K přesunu památníku dochází proto, že po demolici objektů dolu Dukla se nachází už mimo veřejný prostor. Částka, kterou si přesun vyžádá, bude zhruba 250 tisíc korun,“ vysvětluje mluvčí Havířova Michaela Adamcová.

Pamětní deska by se na hřbitově měla objevit na přelomu října a listopadu. Červencový pietní akt k 60. výročí tragédie tak už bude na novém místě.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy