Páteční Noční linka: Naplnila vaše profese vaše talenty a touhy?

10. září 2021

Podle čeho jste v mládí vybírali své povolání? Svoji profesi? Věděli jste přesně, čím chcete být, pro co máte talent a šli jste za svým profesním snem? Nebo jste splnili přání rodičů, kteří o vašem povolání měli jasnou představu?  

Světoznámý skladatel, vášnivý milovník vlaků i chovatel holubů. To byl Antonín Dvořák. Tento týden, 8.září jsme si připomněli, že uplynulo 180 let od jeho narození.
Připomeňme alespoň některé ze známých děl Antonína Dvořáka: Slovanské tance, Rusalka nebo třeba Čert a Káča. A nebo slavná Devátá symfonie, známější spíš jako novosvětská, kterou napsal při svém pobytu v New Yorku, kde byl ředitelem tamější konzervatoře. Nový svět, ale skladba neobjevila jen ve Spojených státech. Jako symbol si ji sebou vzali také kosmonauti Apolla 11 při letu na Měsíc v roce 1969.

Všechna tato krásná díla ale nemusela vzniknout, kdyby se skladatel řídil přáním svého otce a stal se řezníkem. Z rodné Nelahozevsi se ale nakonec dostal až na koncertní síně v New Yorku.

A co Vy? také jste si kdysi v mládí prosadili profesi svých snů?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser