Pátek: Sami sobě módním tvůrcem

21. únor 2014

Navrhli jste si někdy, nebo dokonce svépomocí vyrobili nějaký kus oděvu? Naučili jste se zacházet s šicím strojem či pletacími jehlicemi a snažili se doplnit svůj šatník o kousky, které jen tak někdo nemá? Snažili jste se někdy oblékat se trochu jinak než všichni kolem vás a krom fantazie do toho zapojili i vlastní ruce? Myslíte, že tohle módní tvoření jen jen doménou žen, nebo jim v tom my, muži, můžeme zdatně konkurovat?

21. února 1842 získal John Greenough v USA patent na šicí stroj. Kdo se ho naučil ovládat, byl v jistých časech doslova na roztrhání, protože co nebylo v obchodech, to se vyrábělo v domácnostech. A výhodou byla alespoň špetka talentu, jaký má třeba Hubert de Givenchy (narozený 21. února 1927), protože vymyslet nějakou neotřelou módní kreaci se také cenilo a cení.


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...