Pendolino se v Bohumíně srazilo s posunovací lokomotivou. Strojvedoucí zemřel

27. červen 2022 07:16, aktualizováno

V Bohumíně na Karvinsku se v pondělí brzo ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovaným vozem. Srážku nepřežil strojvedoucí, řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Pět lidí se zranilo. Cestující vlaku 516 SC Pendolino byli evakuováni. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský uvedl, že podle prvních informací došlo při odjezdu vlaku pendolino ke srážce s posunovací lokomotivou od nákladního vlaku. Souprava při nárazu podle něj vykolejila. Podle mluvčího hasičů Petra Kůdely nemohl jet vlak vysokou rychlostí, přesto byla kabina pendolina zcela zdemolována.

Vlak měl podle plánu vyjíždět ve 4.59. Záchranáři se o nehodě dozvěděli v 5.10. „Bohumín je depo pro tyto vlaky, které odtamtud vyjíždějí,“ doplnil Šťáhlavský pro Radiožurnál. 

„Pravděpodobná možnost je takzvaná nedovolená jízda, to znamená, že pendolino projelo návěstidlo zakazující jízdu, takže nemělo ještě správně postaveno výhybky a vjelo tam, kam nemělo,“ řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Při nehodě zemřel jeden člověk. „O život přišel zaměstnanec Českých drah. Cestující jsou v pořádku a na místě probíhá evakuace,“ upřesnily na twitteru České dráhy.

Pendolino se v Bohumíně srazilo s posunovací lokomotivou

Zraněno bylo celkem pět lidí, z toho čtyři ze záložní posunovací lokomotivky „Kocour“. Šlo o muže ve věku mezi 40 a 53 lety a 24letou ženu. „Všichni pacienti byli při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Utrpěli lehká a středně těžká poranění – otřes mozku a poranění končetin,“ uvedl Humpl. Záchranáři je převezli do nemocnic v Bohumíně, Karviné a Ostravě. „Šestnácti cestujícím se nic nestalo,“ uvedli na twitteru hasiči.

Dopravní komplikace

Spoj byl kvůli nehodě zrušen. „Ranní spoj z Bohumína do Prahy, který měl odjet zhruba v pět hodin a v Praze být kolem 8.30, byl zrušen. Cestujícím se za komplikace omlouváme a mohou využít následující spoje,“ dodal pro Radiožurnál mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Vlak měl kapacitu zhruba 300 míst, lidé jej používají pro cestu z Ostravy nebo Olomouce do Prahy. „Pokud cestu neabsolvují, dostanou peníze zpět,“ doplnil Šťáhlavský.

Provoz ve stanici Bohumín byl asi na půl hodinu přerušen, může dojít ke zpoždění vlaků. Omezení v Bohumíně mohou podle Šťáhlavského trvat celý den. „Ve směru na Polsko je provoz omezen,“ uvedla policie na twitteru.

Příčiny nehody i výši škody zjišťují vyšetřovatelé. „Kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedla policie na twitteru. Hmotná škoda půjde podle Kučery do desítek milionů.

autor: bek | zdroj: ČTK
Spustit audio