Pět unikátních orchestrálek před 44 lety v Ostravě natočil pražský TOČR s Karlem Růžičkou

Před 44 lety, v květnu 1977, hostilo naše hudební studio, slavná jednička, Taneční orchestr Československého rozhlasu v Praze v čele s Josefem Vobrubou. TOČR tady natáčel sérii krátkých orchestrálek jako stvořených pro Dobré jitro.

Jak se stalo, že slavný TOČR tehdy natáčel zrovna v Ostravě, nevíme. Jisté je, že tady natáčel rád. Svědčí o tom zápis v Knize spokojenosti režie 1: „Děkuju všem za vynikající prostředí a výborný profesionální výkon... Myslím, že se nám všem pracovalo výborně a snímky, které jsme tu natočili v tak krátké době, jsou toho „malým" svědectvím... Za celý TOČR z Prahy Josef Vobruba."  Slovo malým dal pan Vobruba do uvozovek, aby dal najevo, jak si váží velké práce ostravských rozhlasáků.

Orchestrálek, které TOČR s dirigentem Vobrubou v S1 natočil, bylo celkem pět. Sólistou tělesa byl tehdy Karel Růžička, posléze velký přítel ostravských muzikantů, zejména jazzových.

Karel Růžička u klavíru
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.