Petr Horký: Kdo má malé cíle, má malé výsledky. A kdo chce letět, musí skočit
Má na kontě více než stovku dokumentů. Ten poslední je o kolapsech velkých civilizací. Je také prvním Čechem, který byl na Jižním i Severním pólu a na Pólu chladu.
Režisér, moderátor a cestovatel Petr Horký toho stihl a zažil ve svém věku už daleko více než mnozí lidé za celý život. Hodně ho čeká i v nejbližší době.
„Chceme s přáteli přejít největší ledovec Islandu. Jinak mám rozpracovaný seriál o polárničení pro Prima ZOOM a dokončuji knížku rozhovorů z mojí youtubové talk show Hausbot Petra Horkého. Pracovně jí říkám na Hausbotě o životě. Jsou to vybraná povídání s lidmi z celého světa o tom, jak přistupují k životu, k fungování a hodnotám.“
Svůj osobní i profesní život považuje za krásný, ale ví, že když chce vylézt vysoko, musí si to odšlapat krok po kroku, od prvního schodu. „Kdo má malé cíle, má malé výsledky. A kdo chce letět, musí skočit.“
Film Civilizace
V současné době se promítá nejnovější dokumentární film Petra Horkého s podtitulem Dobrá zpráva o konci světa, na kterém spolupracoval s egyptologem Miroslavem Bártou. Je o proměnách velkých civilizací, jejich konci a jejich podobností s tou naší současnou. Našli tvůrci odpověď na otázku, jestli bychom nemohli být ti první, kdo chod dějin změní?
„V zásadě si troufnu tvrdit, že jsme tu odpověď s Mirkem Bártou našli a ta odpověď zní: mohli, mohli bychom být ti první, kteří by to mohli změnit nebo prodloužit. Oba dva jsme přesvědčeni, že tu možnost máme a tím filmem se to snažíme nějak prezentovat, nějak tento názor doložit. Co ale nevíme, jestli toho budeme ani ne tak schopni, jako spíš ochotni dostát. Postavit se tomu čelem.“
Film je také určitým shrnutím více než 20 let cestování a natáčení Petra Horkého po celém světě. Vystupují v něm díky tomu i osobnosti jako dnes již nežijící norský archeolog Thor Heyerdahl, poslední astronaut, který chodil po měsíci, Eugen Cernan, legendární spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke nebo bioložka Jane Goodall.
Na třech pólech
Jako polárník patří Petr Horký mezi jen několik málo Čechů, kteří navštívili Severní pól, Jižní pól i Pól chladu (Pól chladu je nejchladnější obydlené místo na světě. Tvoří jej triangl sibiřských vesnic Oymyakon, Tomtor a Yučugey – pozn. redakce). Zanechal na těchto místech nějaké stopy?
„Myslím, že tam ne, ale možná pod Mount Vinson. To je nejvyšší vrchol Antarktidy, na který jsem na přelomu let 2021–2022 vyšplhal. Tak tam je možné, že byste našli nějaké moje stopy, protože patří mezi místa v Antarktidě, kde je minimum srážek. Jsou tam dokonce lokality, kde miliony let nespadla ani kapka, ani vločka. Upřímně si ale myslím, že asi ani tam jsem svoje stopy nezanechal a naštěstí netrpím potřebou je někde nechávat.“
Právě tehdy, když odlétal na expedici do Antarktidy, přišla cestovateli smutná zpráva. Zemřel Miroslav Zikmund, jeden z jeho nejlepších přátel. Petra Horkého zastihla až po přistání v Santiagu de Chile. Řešil, zda se má vrátit na jeho pohřeb. „Můj parťák Mirek Náplava mně ale řekl, že Mirek Zikmund počkal právě na tento den, aby mi to nepokazil, že by určitě nechtěl, aby se kvůli němu zrušila taková velká výprava. A když jsem pak zpětně zjistil přesně čas, kdy Miroslav Zikmund zesnul, tak to bylo skoro na minutu přesně, když se moje letadlo odlepovalo v Londýně od letištní plochy. Takže si říkám, že jsem ho kousek cesty do nebe vlastně doprovodil.“
Jak vzniklo a jaké bylo přátelství s Miroslavem Zikmundem, čeho si na něm Petr Horký nejvíce vážil? Jak je dnes náročné a nebezpečné cestovat na Severní a Jižní pól? Jak se mu podařilo natočit rozhovor s legendárním spisovatelem sci-fi A. C. Clarkem? Poslechněte si v rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.