Písničky Jaromíra Nohavici, jak je asi neznáte

Slezský bard Jaromír Nohavica oslavil 65. narozeniny. A tak jsme v Tónech připomněli některé Nohavicovy nahrávky v méně známých podobách – třeba Podzemní prameny, Až to se mnou sekne, Dokud se zpívá.

Jaromír Nohavica chtěl být knihovníkem, studoval i na Vysoké škole báňské, ale nakonec začal působit jako textař na volné noze. Na sólovou dráhu pustil poměrně pozdě: v době, kdy už byl uznávaným textařem hlavně Marie Rottrové.

Na folkové scéně se tak vynořil až v 30 letech. První veřejné vystoupení měl v březnu 1982 na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě. Na národním finále Porty 83 vyhrál anketu diváků o nejvýraznější osobnost.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová