Po 100 letech od světové premiéry uvede divadlo v Ostravě operu Příhody lišky Bystroušky
Příhody lišky Bystroušky se vrací na jeviště ostravské opery. Sto sedmdesát let od narození Leoše Janáčka, sto let od první světové premiéry a 30 let od vzniku Dětského operního studia. Tentokrát jako operní režijní debut izraelského choreografa Itzika Galiliho.
„Ze všeho nedříve strach. Měl jsem strach, protože jeho hudba je tak vrstevnatá. Nejen v této opeře, ale obecně je Janáček velmi vrstevnatý, přináší tolik vlivů s mnoha směrů,“ odpovídá Itzig Galili na otázku, co vněm vyvolává Janáčkova hudba.
Pro izraelského choreografa jde o operní režijní debut. Na podobě opery půl roku pracoval v protileteckých krytech během izraelsko-palestinského konfliktu.
„Nechal jsem se inspirovat sirénami kolem mě a bombami a vším tím bláznovstvím, co se odehrávalo v mé části světa, a postupně na to přicházel. Trochu jsem si připadal jako Don Quijote, ale zatím to byla úžasná cesta,“ dodává Galili.
„Já musím říct, že s Janáčkem mám velmi srdečný vztah, protože Janáčkovská role byla vlastně mojí první rolí na profesionálním jevišti – tehdy samozřejmě maličká role, ale je to moje srdcová záležitost. Janáčka velmi miluji,“ říká představitelka lišky Bystroušky sopranistka Doubravka Novotná, která se v roli střídá s Ladou Bočkovou.
Na jednoduché scéně scénografa Daniela Dvořáka vyniknou kostýmy z dílny Simony Rybákové. Významnou roli hraje také ostravský baletní soubor nebo dětské Operní studio Národního divadla moravskoslezského. To vzniklo přesně před 30 lety a základy položila právě opera Příhody lišky Bystroušky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Poslankyně: Sněmovna je neefektivní a svým voličům neumím vysvětlit, proč to nedokážeme změnit
-
Osm let vězení. Odvolací soud zvýšil trest českému dobrovolníkovi, který raboval na Ukrajině