Po 33 letech opět ožije v Ostravě podchod pod Frýdlantskými mosty. Mladí umělci chystají akci

1. květen 2022

Dne 12. května 1989 se uskutečnila v podchodu pod Frýdlantskými mosty jednodenní výstava ostravské neoficiální kultury nazvaná Ahoj lidi. Po 33 letech podchod ožije uměním opět, i když trochu jinak.

Otevřít veřejný prostor umění a tvořit před diváky. To byl hlavní impuls k dvoudennímu setkání kultury v podchodu pod Frýdlantskými mosty, které se uskuteční 12. a 13. května. Pozvání přijalo na 120 účinkujících. Organizátori akce Podchod, filmař Jan Vlček z Jablonce a herečka Viktorie Pejková z Košic, přitom vůbec netušili, že chtějí oživit uměním stejný prostor, jako před 33 lety stejně mladí ostravští umělci.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.