Policista z Třince a jeho kolega z Jablunkova půjdou před soud

16. červen 2004

Dva policisté z Třince a Jablunkova půjdou před soud. První proto, že chtěl okrást manžele v důchodu o 19 tisíc korun, druhý proto, že se snažil kolegu krýt. Stalo se to loni o prázdninách v obci Písek na Frýdeckomístecku. Policisté původně vyšetřovali krádež peněz, které vzali důchodcům den předem dva zloději.

Jak popisuje státní zástupce Alois Dlouhý, policejní technik se při ohledávání místa činu pokusil zbytek úspor vzít. Jenže si toho majitel domu všiml a zavolal na pomoc dalšího policistu. "Ten se dostavil do toho rodinného domku a přijal oznámení o krádeži devatenácti tisíc korun policistou a spokojil se s tím, že ten policista tuto částku okamžitě na místě poškozenému vrátil a neoznámil tento skutek svým nadřízeným ani státnímu zástupci."

Případ oznámili okradení důchodci, ale až s několikaměsíčním zpožděním. Prý chtěli dát policistovi, který kradl, půl roku na to, aby od policie sám odešel. Nestalo se, a tak napsali stížnost ministrovi vnitra.

Emanuel Klimša z okresního policejního ředitelství ve Frýdku-Místku říká, že nadřízení zatím potrestali jen policejního technika, který chtěl důchodce okrást. "V březnu byl zproštěn výkonu služby."

Druhý policista slouží dál. Oba muži jsou obžalovaní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Ten, který mlčel, navíc z nadržování. Státní zástupce Alois Dlouhý upozorňuje, že to nebylo poprvé, kdy se muž o něco takového pokusil. O několik týdnů dřív měl krýt další dva kolegy z Třince. Ti jsou podezřelí, že vzali při nezákonné domovní prohlídce historické medaile v hodnotě téměř 5 tisíc korun. Pokud je soud usvědčí, hrozí jim až tři roky vězení.

autor: Jana Bohušová
Spustit audio