Policisté chtějí zkvalitnit svou službu lidem - bezpečnost

1. srpen 2004

Občan je náš zákazník, kterému poskytujeme službu - bezpečnost. Tímto heslem se chtějí řídit ostravští policisté. Nechali si dokonce zpracovat sociologický průzkum, aby se dozvěděli, co Ostravanům chybí a co se jim na strážcích zákona nelíbí. Obdobně postupovali i v Novém Jičíně. Tam ale na otázky odpovídali členové obecních zastupitelstev. A výsledek? V Ostravě se přes čtyřicet procent lidí necítí bezpečně a na Novojíčínsku chtějí více policejních hlídek v ulicích.

Zástupce ostravského policejního ředitele Jiřího Veselého na průzkumu překvapilo, kolik míst v moravskoslezské metropoli je podle obyvatel nebezpečných - rovných 56. "Okolí hospod, heren, nočních klubů, diskoték. Místa, kde se schází problémová mládež nebo narkomani či bezdomovci. A samozřejmě také různé podchody nebo tunely. Budeme činit opatření, abychom v těchto místech ten pocit bezpečí zvýšili. Budou podnikány kroky k tomu, aby kriminalita v těch místech byla potlačena."

Ostravanům nejvíce vadí pouliční kriminalita. Vandalství, sprejerství, vykrádání aut a v neposlední řadě kapsáři. Oslovení obyvatelé potvrzují, že své peněženky bedlivě střeží. "Člověk se musí bát už i ve dne. Mne lupič napadl o půl druhé odpoledne. Člověk si musí dávat pozor," svěřuje se s nepříjemnou vzpomínkou postarší žena.

Policie u vraždy

V sousedním Novém Jičíně je situace výrazně jiná. Okres se dlouhodobě chlubí nejnižší kriminalitou v kraji a podle policejních šéfů je Novojičínsko dobrou adresou. I tady chtěli znát, co si obyvatelé o policii myslí. Na rozdíl od Ostravy se ale sociologové ptali namísto lidí jejich volených zástupců. Oslovili téměř šest desítek zastupitelstev. Okresní policejní ředitel Karel Třetina přiznává, že zastupitelé chtějí, ať jsou muži v uniformách více vidět. Přeje si to přes 40 procent dotázaných. "Pokud by mělo nastat viditelné zvýšení počtu policistů v ulicích, musela by vláda rozhodnout o navýšení tabulkových stavů policistů o několik tisíc v rámci republiky, aby to v ulicích bylo skutečně vidět. V dnešní ekonomické situaci to ale samozřejmě nikdo neudělá, takže máme tolik policistů, kolik si stát může dovolit zaplatit."

Ostravské policisty zase vyděsilo jiné statistické číslo. Přes 60 procent obyvatel moravskoslezské metropole zločiny policistům ani nehlásí a vše řeší sami.

autor: ada
Spustit audio