Polští policisté předali na Karvinsku českým kolegům odsouzeného Tomáše Čermáka

4. prosinec 2023

Polští policisté dnes v poledne na hraničním přechodu Chotěbuz-Cieszyn předali podle zjištění zpravodaje ČTK českým kolegům zadrženého Tomáše Čermáka, který byl letos v červenci pravomocně odsouzen k 5,5 roku vězení za podporu a propagaci terorismu. Před nástupem do vězení se skrýval v Polsku. Tam byl 14. listopadu dopaden a soud následně rozhodl o jeho vydání do Česka. Z hranic Čermák zamířil do některé z vazebních věznic.

Předání zadrženého si policisté domluvili na dnešní poledne na Karvinsku. Polští policisté na místo přijeli podle zjištění zpravodaje ČTK po 11:30. Samotné předání se uskutečnilo v jedné z budov hraničního přechodu, které policie využívá. Čeští policisté své vozy zaparkovali tak, že nastupující Čermák nebyl vidět. Informaci o tom, že v autě byl odsouzený Čermák, ČTK potvrdil důvěryhodný zdroj. Do vězení pak Čermáka odvezla kolona dvou dodávek a osobního vozu.

Čtěte také

„Muž, který se vyhýbal nástupu výkonu trestu odnětí svobody v délce 5,5 roku a před několika týdny byl zadržen v Polsku, byl dnes úspěšně předán na společném pracovišti české a polské policie v Chotěbuzi,“ řekl ČTK mluvčí policejního prezidia David Schön. Dodal, že z hranic v doprovodu policistů zamířil do některé z vazebních věznic. V Moravskoslezském kraji mohlo jít o věznice v Karviné či Ostravě.

Čermák se vyhýbal nástupu do vězení, policie po něm pátrala od konce srpna. Krajský soud v Plzni na něj vydal v polovině září mezinárodní zatykač kvůli podezření, že by se mohl skrývat v cizině. To se také potvrdilo. Polští policisté jej zadrželi ve městě Lublin na východě země.

„Šestatřicetiletého fantoma české dezinformační scény zadrželi polští kolegové na základě poznatků našich policistů. V nejbližší době bude následovat jeho předání do ČR,“ uvedli v polovině listopadu policisté na síti X. Jméno muže neuvedli, ze zveřejněných údajů a z vyjádření polské policie ale vyplývá, že jde právě o Čermáka.

Výroky ve videu

Čermák si má podle pravomocného verdiktu soudu odpykat 5,5 roku vězení za to, že veřejně vyzýval k násilí vůči politikům. Loni v únoru se v živém vysílání na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona. Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO. Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. V případu podal Čermák prostřednictvím obhájce dovolání, bude se jím tak zabývat Nejvyšší soud.

Vedle podpory a propagace terorismu byl Čermák spolu s Patrikem Tušlem odsouzen také za podněcování nenávisti k Ukrajincům a nepravomocně také za výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

zdroj: ČTK
Spustit audio