Popularita samosběrů ovoce a zeleniny v Moravskoslezském kraji roste

12. srpen 2023 07:20

Pěstitelé hlásí zvyšující se počet lidí, kteří si chtějí jablka, švestky, rajčata nebo papriky vlastnoručně nasbírat. A nezastavilo je ani deštivé počasí v posledních týdnech. Některé farmy a sady už mají vysbíráno. Zákazníci si tak musí počkat, až uzrají třeba podzimní odrůdy jablek.

Mají gumáky i pláštěnky, samosběr jim za to stojí i v dešti. „Jo, stojí. Hlavně kvůli děckám, protože je to baví. A je to fakt lepší než z obchodu. Má to úplně jinou chuť a myslím, že i výživová hodnota bude lepší,“ říká paní Daniela, která vyrazila s dětmi na borůvky do Rychaltic.

Teď neprší, ale předpověď i tmavé mraky na obloze slibují, že ne na dlouho. V sadech farmy Lička se to přitom zákazníky jen hemží. Paní Jana sem s dcerami míří pravidelně. „Už jsme byli na třešně, teď jsme si přišli na jablíčka a na švestky. Děti pomáhají. Hodně jsme toho nasbírali,“ říká. Dominika se už těší na koláč a o část jablek se Jana podělí i s širší rodinou. „Jednak to máme čerstvé přímo ze stromu a za druhé to oproti obchodu stojí polovinu. Takže jasná volba,“ dodává paní Jana.

Za třináct kilo švestek a 14 kilo jablek platí kolem sedmi stovek. Můžete platit i kartou.

Samosběr se vším všudy

Dává se do deště, ale zákazníci samosběru nikam neodcházejí. Tak je to podle spolumajitelky farmy Ivy Ličkové celé léto. „V podstatě to mají se vším všudy. Že nejenom na sluníčku, kdy se u toho můžou opalovat, ale že je třeba sklízet i v tom dešti,“ říká. Samosběry pořádají už 30 let a zájem lidí podle nich stále stoupá.

To na statku U Veverků na Opavsku nabízejí tímto způsobem cibuli a česnek teprve druhým rokem. Podle Jitky Gruňové mají skoro vyprodáno. „U nás to letos absolutně překonalo naše očekávání, jaké tady byly davy lidí.  V podstatě cibuli jsme vyprodali, česnek ještě nějaký máme,“ říká do telefonu Jitka Gruňová.

A momentálně posbíráno hlásí i Jan Weiss z opavského školního statku. „Nasbírají i to, co by normální člověk nenasbíral. Mají tu trpělivost, když to ovoce chtějí, tak tu trpělivost s tím mají, aby si to nasbírali,“ dodává.

Další šanci nasbírat si ovoce lidé dostanou s podzimní úrodou jablek.

Spustit audio