Poslední rukavičkářka Ludmila Osičková je hrdá na rukavice pro piloty stíhaček: Jsou jak druhá kůže
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 01:13 Cykloturista Martin Stiller a tipy na oblíbené cyklovyjížďky
- 06:00 Poslední naše česká rukavičkářka Ludmila Osičková
- 11:38 Seriál o etiketě s Danielem Šmídem: pravidla vhodného oblečení do společnosti
- 16:15 Výživová specialistka Jana Krátká a jarní bylinky, které omlazují
- 20:50 Fitness trenérka Gabriela Bašková: Jak zpevnit tělo do plavek?
- 25:35 Nový ročník ankety Šarmantní osobnost roku
Večer plný slušivé módy zažili návštěvníci královéhradecké galerie Dotek starých časů při setkání s poslední českou rukavičkářkou Ludmilou Osičkovou. Poslední žena v Česku ovládající umění tradičního rukavičkářství. A zároveň ho může předávat dál.
Rukavice pro piloty je technologicky dokonalá a velmi složitá na konstrukci. Je to jejich druhá kůže, která jim může zachránit život.
Ludmila Osičková, poslední česká rukavičkářka
Během povídání o módě i zlatých časech českého rukavičkářství měli milovníci tohoto řemesla a další hosté možnost poznat dámu, která desítky let vyrábí rukavice tak dokonale, že je šila například pro piloty francouzských stíhaček nebo pro ruce známých celebrit. A šíří tak slávu českého řemesla doslova po celém světě.
Čtěte také
Vy říkáte, že rukavice bychom neměli nosit jen v zimě, od října do února, ale po celý rok.
Je to tak. Rukavice patří na ruku po celý rok. Měly by být nedílnou součástí našeho šatníku. Chrání nás před povětrnostními vlivy po celý rok, nejen v zimě.
V dřívějších dobách to skutečně tak bylo, dámy i pánové používali rukavice stále. Byl to nutný doplněk společenského oblečení.
Můžeme se bavit například o 20. letech minulého století, o době válečné a poválečné, řekněme do roku 1968, můžeme i z dobových záběrů vidět, že rukavice byly nedílnou součástí šatníku, byl to dress code a ukazovalo to také na zařazení člověka ve společnosti.
Při výrobě rukavic používáte nejrůznější druhy kůže.
Teď druhů kůže je více. Samozřejmě nejběžnější je jehnětina. Dále to je třeba hadí kůže, klasická vepřovice, jelenice, americký jelen. Těch materiálů je skutečně dost.
Snoubí se tam několik druhů materiálů zakomponovaných do sebe. Ta rukavice pro piloty je prostě dokonalá a nejlepší.
Ludmila Osičková, poslední česká rukavičkářka
Zaujaly mne kožené plisované rukavice. To se přiznám, že vidím poprvé.
To byla pro mne takové výzva. Plisé mě dlouho přitahovalo, protože jej mám ráda. Na rukavici tvoří takový výstup či kornout. Nedrží nějak prkenně, jakoby tvořila kornout rukavice mušketýrské, ale je takové rozevláté.
Čtěte také
Rukavice z hadí kůže vypadají také velice efektně.
Ano, ale hadí kůže se vždy kombinuje s nějakým jiným druhem materiálu. Protože hadí kůže je specifická, není úplně tažná. Takže se většinou do dlaně ještě vloží kozličina nebo jehnětina.
Na co jste nejvíce pyšná za těch 25 let, co se rukavičkářství u nás věnujete?
Je to rukavice technická, kterou jsme dělali pro francouzský trh. Jsou to rukavice pro piloty nadzvukových letadel, stíhaček. Ta rukavice je technologicky dokonalá a velmi složitá na konstrukci. Protože to je doslova druhá kůže těch pilotů, která jim skutečně může zachránit život.
Snoubí se tam exkluzivní, tenká kozličina s technickým nomexem a s čistým hedvábím. Tedy několik druhů materiálů zakomponovaných do sebe. Ta rukavice je prostě dokonalá a nejlepší.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.