Pouti v Beskydech lákají k turistice i lidi, kteří běžně do přírody moc nechodí

26. červen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prašivá je poutním místem - Dřevěný kostelík sv. Antonína tu stojí už od roku 1640

Stále více lidí využívá letní neděle k poutní turistice. V Beskydech patří k nejnavštěvovanějším místům Radhošť nebo hrčavské Trojmezí. V druhé polovině června tradičně míří zástupy lidí také na horu Prašivá. Je tam dřevěný kostelík svatého Antonína Paduánského ze 17. století i dost místa pro kolotoče, stánky s jídlem a různými výrobky.

O pouti bývá kostel na Prašivé zcela plný. Ti, kteří se nevejdou dovnitř, mohou poslouchat mši svatou venku z reproduktorů. Pravidelně tady chodí například paní Anna Krchňáková ze Žabně.

„Nepřišla jsem pěšky, protože už bych se tady nevydrápala. Syn nás přivezl autem. Má tady chalupu a chodíme sem každým rokem, je to tradice. A krásné to dnes bylo. Vždycky je to krásné,“ říká paní Krchňáková.

Seniorka Emílie Ondráčková z Horního Žukova se sice neobejde bez holi, ale necelých pět kilometrů z Komorní Lhotky ještě zvládne pěšky. „Koleno mám bolavé, ale nějak jsem se sem dobelhala. Jsme tady šťastní, chodíme každým rokem. A chodíme i na jiné pouti, třeba na Trojmezí,“ dodává.

Místní farář Marek Kozák vyjel na Prašivou autem. „Ráno jsem měl mši svatou ve své farnosti v Dobré a jinak bych to nestihl. Sice jsem přemýšlel, že bych vyjel na kole, ale nechtěl jsem pohoršovat. Možná příště to tak udělám,“ usmívá se farář.

Jaký mají smysl takové pouti a odkud se vzala tato tradice? „Mezi prvními poutníky byl také Ježíš Kristus, který pravidelně putoval do jeruzalémského chrámu. Takže ty pouti mají svůj původ v izraelském národu. Putovali třeba přes celý Izrael, aby oslavili svátky. I my putuje ke kostelům zasvěceným určitým svatým. Tady je to Antonínu z Padovy,“ vysvětluje farář.

Mnozí poutníci, kteří se vypravili na Prašivou, se potkají opět 5. července na cyrilometodějské pouti na Radhošti.

autor: Petra Sasínová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.