Povodí Odry chce jednat s ekology kvůli sporné úpravě koryta řeky Olše

7. březen 2025 06:20

Česká inspekce životního prostředí stále prověřuje sporné úpravy koryta řeky Olše na Jablunkovsku. Podle ekologů tam těžká technika zničila vzácné biotopy. Povodí Odry se chce s ekology setkat.

Povodí Odry je připravené změnit nebo upravit zásahy na řekách ve významných přírodních oblastech. Státní podnik tak reaguje na kritiku ekologů a vědců, kteří zveřejnili snímky koryta řeky Olše na Jablunkovsku u polské hranice. Zmizely tam na některých místech nánosy usazenin včetně části břehů. Například podle ekologické organizace ARNIKA to zničilo podmínky pro život vzácných živočichů.

Z mostu mezi obcemi Bukovec a Písek je vidět, že je řeka Olše prohrnutá, na březích jsou hromady kamení a štěrku. Zásah to byl velmi rázný. „Vznikly tady asi metr a půl vysoké haldy sedimentů, které nejsou v korytě a voda velmi snadno z území odtéká pryč, řekl Jan Hradecký z Ostravské univerzity. Podle něj je odbagrování řeky v některých místech totální devastace životních podmínek pro ohrožené druhy jako jsou například mihule, střevle nebo vydry. „V těch místech se nastartovaly taky velmi rizikové procesy v korytě řeky a to je především hloubková eroze,“ dodal Hradecký.

„Po loňských povodních ale bylo nutné něco rychle udělat a navíc jde o krátký úsek,“ reagoval nový generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen. „Zásahy byly provedeny na základě znalosti situace, pod tlakem situace, která byla a v kontextu rozhodnutí hejtmana kraje o řešení průtočnosti koryt vodních toků.“ Birklen potvrdil, že se chce s kritiky brzy setkat a společně vymyslet, jak případně postupovat jinak.

Sami obyvatelé, kteří bydlí přímo u řeky, uznali, že něco se udělat muselo, protože vody bylo loni v září velké množství. Třeba v Písku na Jablunkovsku. Tento případ stále prověřuje Česká inspekce životního prostředí.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související