Požár vyřadil z provozu bohumínské nádraží. Vlaky nepojedou celý víkend

11. únor 2016
Zprávy , Zprávy

Požár ochromil vlakovou dopravu na Ostravsku. Na bohumínském nádraží úplně zničil technickou místnost, ze které se ovládají výhybky. Cestující v Bohumíně musejí počítat s náhradní autobusovou dopravou. V omezeném provozu by vlaky mohly podle informací Českých drah tudy jezdit už dnes večer. Na problémy mohou narazit i řidiči na přejezdech.

„Teď je potřeba sehnat nějakou technologii, kterou se pozamykají jednotlivé výhybky a natahá se nová technologie. To podle rozsahu požáru, který ještě nebyl během noci úplně dopodrobna specifikován. Výluku jsme zatím protáhli do pondělí,“ potvrzuje mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.

Soupravy jezdí odklonem nebo je nahrazují autobusy a spoje nabírají zpoždění. Omezení se týká vlaků na trati do Polska, směrem na Slovensko i do Ostravy.

„Mezi Bohumínem a Ostravou bude zajištěna náhradní autobusová doprava. Chceme upozornit cestující, že z důvodu delší jízdní doby autobusů nebudou pravidelné vlakové spoje čekat na náhradní autobusy. Proto cestujícím doporučujeme, aby využívali náhradní autobusy s dřívějším odjezdem z Bohumína tak, aby měli garantovaný odjezd vlakové soupravy z Ostravy,“ upozorňuje mluvčí Českých drah (ČD) Kateřina Šubová.

Na nádraží v Bohumíně hořely rozvaděče, rozvody a zabezpečovací zařízení

Kromě výhybek vyřadil požár z provozu i některé železniční přejezdy. Správa železniční dopravní cesty by je měla v nejbližší době označit. Policie doporučuje motoristům i cyklistům, aby byli při průjezdu přes přejezdy opatrní. Potíže mohou být nejen v Bohumíně, ale třeba i v nedaleké Dolní Lutyni.

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) je nutné provoz na mezinárodní trati co nejrychleji obnovit: „Bohumín je důležitý nejen v rámci regionu, ale především v rámci tranzitní železniční koridorové dopravy,“ uvedl hejtman.

Vlaky omezeně pojedou možná už dnes

Provoz ve velmi omezené míře by mohl být podle mluvčí ČD Kateřiny Šubové obnoven už dnes večer nebo zítra během dne. „De facto tu budou zamknuté výhybky, nebude zde možné vlaky křižovat. Předpokládáme, že budou zprovozněny dvě koleje elektricky a bude se jezdit mezistaničně. To znamená, že jeden vlak dojede z Bohumína do Dětmarovic a až tam dojede, bude smět vjet další. Je to trošičku složitější způsob, ale pokud není funkční zabezpečovací zařízení, nelze jinak dopravu organizovat,“ vysvětluje mluvčí.

Vlaky nahradily v Bohumíně autobusy

Při požáru nebyl nikdo zraněn. Celkový rozsah poškození, systému i příčiny požáru dnes budou zkoumat specialisté. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Hořet začalo ve středu před 21:30 v technologické místnosti ústředního stavědla vedle železniční stanice Bohumín. Podle hasičů pronikl požár i na další dvě místa. Ve velké hale, kde se opravují kolejová vozidla, hořely v desetimetrové výšce rozvody kabelů a hořelo i ve venkovním prostoru chráničky elektrorozvodů.

Na nádraží v Bohumíně hořely rozvaděče, rozvody a zabezpečovací zařízení
autoři: stj , Ondřej Látal
Spustit audio