Pozůstalí po obětech neštěstí z dolu ČSM dostávají první odškodnění

Důl Darkov na Karvinsku, sídlo společnosti OKD

Těžební firma OKD začala vyplácet odškodnění pozůstalým po obětech prosincového výbuchu na dole ČSM ve Stonavě. Zemřelo při něm 13 horníků, většinou z dodavatelských firem.

Jejich blízcí mají dostat stejné peníze bez ohledu na národnost nebo zaměstnavatele. Podle mluvčího OKD Iva Čelechovského bude mít odškodnění dvě podoby – formou jednorázového odškodnění a dále prostřednictvím renty, tedy náhradami nákladů na výživu pozůstalých.

„Pro vyplacení odškodnění ale budeme potřebovat některé nezbytné doklady a údaje, nicméně už byly první výplaty jednorázového odškodnění zahájeny,“ dodává mluvčí s tím, že jednorázové odškodnění dosáhne 240 tisíc korun a renta až 80 procent mzdy zemřelého horníka.

Pozůstalí po hornících dostanou také výtěžky ze sbírek, které pořádaly Nadace OKD a Spolek svatá Barbora. Ve sbírce Spolku svatá Barbora se vybralo 4,051.361 korun. Sbírka Nadace OKD trvá do konce ledna, minulý týden v ní bylo zhruba 1,9 milionu korun.

Při neštěstí, které se stalo loni 20. prosince, přišlo o život 13 horníků – 12 Poláků a jeden Čech. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí. Zasažené místo je uzavřené a zatím se tam stále nelze dostat. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, v nemocnici zůstává jeden horník, který byl při výbuchu těžce popálen.

Spustit audio
autor: Michal Polášek|zdroj: ČTK

Související