Pracoviště nemocnice ve Frýdku-Místku propojila potrubní pošta

21. září 2023 07:15

Investice za desítky milionů korun zvýšily v Nemocnici ve Frýdku-Místku komfort pro pacienty i zdravotníky. Nové je tam parkoviště. Speciální pracoviště pro vyšetřování a zákroky při léčbě problémů zažívacího traktu. A také teď mohou zdravotníci využívat potrubní poštu.

Zdravotníci mají zatím na 11 místech speciální stanice, kam mohou vkládat vzorky, léky i další věci, které se vejdou do asi 30centimetrové kapsle.

Čtěte také

„Nejvíce je využívané automatické pouzdro, které po vložení do stanice ví, že má doputovat na konečnou stanici v laboratořích, kde dojde k automatickému vysypání daného vzorku,“ vysvětluje technik Martin Kaňok.

Potrubní poštu chce frýdeckomístecká nemocnice rozšířit na dalších 22 míst. Transport kapslí trvá maximálně několik minut.

„Dříve to přenášeli lidé – to znamená, ošetřovatelé museli vzít košík, obejít nějaké oddělení, odejít do laboratoře, vrátit se zpátky. Trvalo to třeba hodinu. Teď je tam ten vzorek do dvou minut. A ošetřovatelé se mohou věnovat práci na oddělení, pomáhat sestrám a starat se o pacienty,“ dodává ředitel nemocnice Tomáše Stejskal.

Nové vybavení gastrocentra

Není to ale jediná novinka. Tamní gastrocentrum otevřelo takzvaný skiaskopicko-skiagrafický komplet. Podle primáře interního oddělení Petra Vítka pomůže hlavně pacientům s onemocněním slinivky. Třeba se záněty nebo nádory. Anebo lidem, kteří mají problém se žlučníkem nebo žlučovými cestami.

„Používáme zde skiaskopii, to znamená rentgenové zobrazení, dále endoskopické zobrazení, ultrazvukové a všechny tyto metody můžeme kombinovat u jednoho pacienta během jednoho zákroku. Ten endoskopista má pak na jednom monitoru všechny informace a na základě toho se může rozhodnout a výkon provést během jednoho sezení,“ vysvětluje Vítek.

Centrum přišlo na 33 milionů korun. Nemocnice zároveň otevřela i nové parkoviště, kde je přes 40 míst. Zvýší se tak komfort pro zdravotníky i pacienty.

Spustit audio