Pracují s těmi, od nichž kvůli nepochopitelnému chování a agresi ostatní dávají ruce pryč
Sociální fobie, geniální výkony v matematice, ale i agresivní nezvladatelné chování. Projevy autismu mohou být opravdu různorodé. Jedno však mají společné. Postižení lidé žijí v kleci. Té sociální, ale někdy v případě agrese i v té fyzické. Symbolický klíč k nim hledají lidé v ostravské neziskové organizaci Mikasa.
Pracují s těmi, od nichž kvůli nepochopitelnému chování a agresi ostatní dávají ruce pryč. Řeč je o lidech z ostravské neziskové organizace Mikasa. Jejich klienty jsou totiž lidé s různou měrou poruchy autistického spektra. Od těžkých retardací až po lehké případy.
V dubnu, u příležitosti Světového dne autismu, nechali veřejnost nahlédnout do své činnosti. A to prostřednictvím výstavy fotografií v obchodním centru Nová Karolina. Právě tam jsme si povídali s ředitelem Mikasy Michalem Panáčkem a vedoucí služeb a aktivit Klárou Lichovníkovou.
Související
-
Setkání s Michalem Panáčkem
Michal Panáček je zakladatelem a ředitelem organizace Mikasa, která pomáhá rodinám, v nichž žijí děti s autismem. Rozhovor připravila Iva Piskalová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová