Pracují s těmi, od nichž kvůli nepochopitelnému chování a agresi ostatní dávají ruce pryč

30. duben 2022

Sociální fobie, geniální výkony v matematice, ale i agresivní nezvladatelné chování. Projevy autismu mohou být opravdu různorodé. Jedno však mají společné. Postižení lidé žijí v kleci. Té sociální, ale někdy v případě agrese i v té fyzické. Symbolický klíč k nim hledají lidé v ostravské neziskové organizaci Mikasa.

Pracují s těmi, od nichž kvůli nepochopitelnému chování a agresi ostatní dávají ruce pryč. Řeč je o lidech z ostravské neziskové organizace Mikasa. Jejich klienty jsou totiž lidé s různou měrou poruchy autistického spektra. Od těžkých retardací až po lehké případy.

V dubnu, u příležitosti Světového dne autismu, nechali veřejnost nahlédnout do své činnosti. A to prostřednictvím výstavy fotografií v obchodním centru Nová Karolina. Právě tam jsme si povídali s ředitelem Mikasy Michalem Panáčkem a vedoucí služeb a aktivit Klárou Lichovníkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová