Před 85 lety se začala psát historie letiště v Ostravě-Hrabůvce

27. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dodnes se zachoval pouze jeden z hangárů. Po zrušení letiště sloužil jako sklad obilí a od 90. let je využíván jako obchodní prostor

Místo, kde se kdysi rozkládalo ostravské letiště, je dneska zcela pod sídlištní zástavbou. Po letištní ploše a provozu zůstalo jen několik málo stop. Kromě pojmenování ulic a jedné známé restaurace u Bělského lesa třeba hangár na Dubině.

Ještě se najde spousta pamětníků, kteří si vybaví provoz letiště v Ostravě-Hrabůvce. Vzniklo v třicátých letech minulého století a byl to právě dnešní květnový den, kdy na jeho ploše přistálo vůbec první letadlo. Tehdy s velkou slávou přiletěl dvouplošník Baťa.

Letiště existovalo zhruba tři desítky let a mezních okamžiků bylo v jeho dějinách dost. Například ničivý požár, který letiště v srpnu 1947 zasáhl. Nebo přistání sovětské delegace v čele s Nikitou Chruščovem, to se psal rok 1957 a byl červenec.

V říjnu 1959 zahájilo provoz nové letiště v Mošnově a provoz v Hrabůvce byl ukončen. Pak letištní plochu postupně spolykaly rychle rostoucí paneláky.

Spustit audio

Související