Před 85 lety se začala psát historie letiště v Ostravě-Hrabůvce

27. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dodnes se zachoval pouze jeden z hangárů. Po zrušení letiště sloužil jako sklad obilí a od 90. let je využíván jako obchodní prostor

Místo, kde se kdysi rozkládalo ostravské letiště, je dneska zcela pod sídlištní zástavbou. Po letištní ploše a provozu zůstalo jen několik málo stop. Kromě pojmenování ulic a jedné známé restaurace u Bělského lesa třeba hangár na Dubině.

Ještě se najde spousta pamětníků, kteří si vybaví provoz letiště v Ostravě-Hrabůvce. Vzniklo v třicátých letech minulého století a byl to právě dnešní květnový den, kdy na jeho ploše přistálo vůbec první letadlo. Tehdy s velkou slávou přiletěl dvouplošník Baťa.

Letiště existovalo zhruba tři desítky let a mezních okamžiků bylo v jeho dějinách dost. Například ničivý požár, který letiště v srpnu 1947 zasáhl. Nebo přistání sovětské delegace v čele s Nikitou Chruščovem, to se psal rok 1957 a byl červenec.

V říjnu 1959 zahájilo provoz nové letiště v Mošnově a provoz v Hrabůvce byl ukončen. Pak letištní plochu postupně spolykaly rychle rostoucí paneláky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová