Před třiceti lety došlo ke znovuobnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Státem Izrael

5. duben 2020

Letos si připomínáme třicáté výročí znovuobnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Státem Izrael. Došlo k němu 9. února 1990 podpisem dohody mezi ministry zahraničních věcí Moše Arensem a Jiřím Dienstbierem, a v dubnu se pak prezident Václav Havel vydal na návštěvu Izraele.

„Soužití Čechů, Slováků a Židů má svou tisíciletou a bohatou tradici,“ uvedl prezident Václav Havel při své návštěvě Izraele před třiceti lety. A právě dějinami soužití našich národů se zabývá hebraista a diplomat Robert Řehák, který na toto téma vytvořil putovní panelovou výstavu Záhadné pouto a připravuje také knihu. O období od roku 1948 říká.

Černý Spitfire Ezera Weizmana z české pomoci (autorka Aneta Kochová)

„Československo bylo jednou z prvních zemí, které uznaly Stát Izrael jako stát. Československá diplomacie to velice podporovala, Jan Masaryk se o to zasadil osobně a už před vznikem Státu Izraele došlo k vojenské pomoci vznikajícímu Státu Izrael, kdy na dodávky zbraní do té oblasti bylo embargo, a napříč embargu Československo pomohlo vycvičit piloty, dodalo mnoho vojenského materiálu včetně letadel, ať už to byly Avie, což byly vlastně předělené Messerschmitty anebo Spitfiry. A díky této vojenské pomoci se podle některých Izrael stal vůbec státem a té hrstce nezkušených, do té doby nevycvičených tehdejších občanů Palestiny se podařilo vyhrát válku za nezávislost.“

Za socialismu však Československo přerušilo diplomatické vztahy s Izraelem. Došlo k tomu po Šestidenní válce dne 10. června 1967.

„Přerušení bylo způsobeno tím, že Stalin se domníval, že nově vzniklý Stát Izrael půjde socialistickou cestou. Ale v okamžiku, kdy volby ukázaly, že to tak nebude, Stalin se úplně odvrátil od Izraele a začal velice antisemitskou politiku, kterou rozšiřoval i na své satelity včetně Československa. Tady začala velice smutná perioda vzájemných vztahů, kdy došlo k tomu, že někteří vysocí politici komunistické strany židovského původu byli obviněni a popraveni z vymyšlených důvodů, což byl projev antisemitismu. V čele této skupiny stál Rudolf Slánský, ale bylo i mnoho dalších. Zanedlouho poté, co proběhly tyto zfalšované soudy, došlo i k přerušení diplomatických vztahů a po celou dobu komunismu potom ty diplomatické vztahy byly přerušeny.“

Obnoveny byly až v únoru roku 1990.

„Po Sametové revoluci, když vězeň Václav Havel se stal prezidentem, tak měl novoroční projev, který jsem si znovu pročítal, a v něm píše, že by chtěl do nejbližších voleb obnovit diplomatické vztahy s Izraelem, což se opravdu stalo. K obnovení diplomatických vztahů došlo na úrovni velvyslanectví a pak Václav Havel přiletěl do Izraele, kde navázal ty nejužší vztahy, které pokračují dodnes.“

Ve svém projevu v Izraeli Václav Havel zmínil i těžké chvíle československo-izraelských vztahů: „Nikdy nesmíme zapomenout na krutosti spáchané ve čtyřicátých a padesátých letech a zároveň musíme uchovat dědictví, které nám ukazuje cestu do budoucnosti. Dědictví dobrého sousedství, hluboké víry a humanity.“

Spustit audio