Přeměnou zchátralého mlýna vzniklo v Karviné nové školicí centrum

16. únor 2015
Zprávy , Zprávy

Novou naději na život dostal v Karviné historický Janečkův mlýn. Zchátralou budovu z 19. století se totiž podařilo proměnit v moderní vzdělávací centrum zaměřené na technické obory.

Školit se v něm budou zaměstnanci soukromých firem i univerzitní studenti. Dlouho se přitom zdálo, že se architektonický skvost karvinské čtvrti Fryštát opravy nedočká. Dvakrát vyhořel a v posledních letech si ho oblíbili zloději kovů a lidé bez domova.

„Jsme původem Karviňáci a bylo nám opravdu líto, že je v takovém stavu. Tak jsme se pustili do rekonstrukce,“ říká ředitel centra Martin Ferfecki.

Rekonstrukce pětipodlažní budovy stála bezmála 40 milionů korun. Zhruba polovinu prostředků se podařilo získat z evropských zdrojů. Díky této přeměně se už uvnitř nebude zpracovávat obilí, ale budou se tam školit například nezaměstnaní nebo firmy.

„Tady v této nástroji vybavené učebně se budou učit základní typy řemesel – elektrikáři, truhláři, stolaři. Zároveň to může sloužit i pro rekvalifikace. Nebráníme se ani spolupráci s úřady práce,“ dodává Ferfecki.

„Každá vzdělávací aktivita, která u nás vzniká, je dobrá pro naše občany,“ říká ředitel karvinské pobočky úřadu práce Dalibor Závacký. Ani on nevylučuje, že bude nezaměstnané posílat do bývalého mlýna.

„Evidujeme v Karviné necelých šest tisíc uchazečů o zaměstnání. Můžeme platit i rekvalifikace pro zájemce o práci, ale zatím jsme neobdrželi žádnou nabídku,“ dodává Závacký.

Proměnu Janečkova mlýna asi nejvíc vítá karvinská radnice. Ruina totiž léta hyzdila příjezd k lázeňskému areálu.

„Bývalý majitel nenašel peníze a nenašla je ani firma, která to koupila. Prodala to právě vzdělávacímu centru a tam se jim opravdu raketovým tempem podařilo získat evropské dotace a zrekonstruovat. Navíc citlivě,“ pochvaluje si mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Podle mluvčí města by tam například mohly začít už letošní Dny města Karviné. Samotná výuka se má ve mlýně rozběhnout počátkem března.

autor: Kateřina Daňková
Spustit audio