Přetrvávající potíže po covidu. Pomoc přinášejí různé rehabilitační techniky

11. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Jana Štveráková, primářka oddělení léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL v Ostravě

Dnes už málokdo najde ve svém okolí člověka, který by neprodělal covid-19. V těžších případech přetrvávají u pacientů obtíže ještě mnoho týdnů po odeznění akutní fáze nemoci. A právě tady účinně pomáhají různé rehabilitační techniky. Hovořili jsme o tom s MUDr. Janou Štverákovou, primářkou oddělení léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL v Ostravě.

Čtěte také

Potíže lidí, kteří prošli covidovým onemocněním, mohou přetrvávat i několik měsíců. Potíže mohou mít nejen s dechem, ale také s pohybem. Proto je dobré, aby postupně nabírali síly a souběžně s tím rehabilitovali v míře, která odpovídá jejich aktuální kondici. Dechová cvičení je dobré provádět vleže a to i několikrát denně tak, aby se kondice plic obnovovala postupně.

Dlouhý čas strávený na lůžku se také vždy projeví na fyzické kondici, a tak je třeba začít procvičovat svaly protahovacími cviky a taky ideálně chůzí - nejprve alespoň doma, postupně také procházkami ven. Délku a intenzitu chůze přidáváme taky postupně s přibývající kondicí.

Lidé, kteří měli těžší průběh covidu, mohou praktického lékaře pořádat o rehabilitaci, které jze absolvovat na specializovaných zdravotnických pracovištích, anebo taky v rámci lázeňského pobytu pro postcovidové pacienty.

Spustit audio

Související