Prévety. O jejich existenci neměli na zámku ještě donedávna ani tušení

Doslova zazděný poklad ukrýval po léta renesanční zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Kdysi určitě nevábně zaváněl, dnes by jej ale historikové, památkáři a odborníci na dobovou architekturu mohli vyvážit doslova zlatem.

Malá trojúhelníková okénka ve zdech renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí místní považovali za pozůstatek historických střílen. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že důvod jejich existence byl mnohem prozaičtější. Až do doby, než zámek prošel velkou rekonstrukcí před pár lety. Za okýnky se totiž vyloupl zazděný poklad. O čem je řeč? Představíme vám unikátní objevené historické prévety, tedy zámecké záchodky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.