Příběh jedné rodiny, autistického chlapce Radka a jeho matky Andrei z Vrbna pod Pradědem

20. duben 2024

Někdy je i dvacet kilometrů pořádná dálka. Tu musí dvanáctiletý Radek Bohumil z Vrbna pod Pradědem do školy urazit autobusem nevyhovujícími spoji dvakrát denně. Domů se dostane pozdě, je unavený.

Radek je autista a každá nepředvídatelná situace jej dokáže úplně rozhodit. Vrásky na čele tato situace dělá jeho mámě, Andrei. Kluk přitom ze školy v Holčovicích nosí samé jedničky.

Proč nechodí do školy ve svém městě a co teď nejvíce trápí jeho matku Andreu, která pracuje v nedalekých lázních Karlova Studánka? V rozhovoru uslyšíte i to, že se snaží i prostřednictvím platformy Donio sehnat peníze na spolehlivé auto, kterým by syna po práci mohla vyzvedávat ze školy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.