Příroda na dotek sídliště. Novou naučnou stezkou v Třinci vás provede žabák

8. září 2017

Příjemnou procházku kolem vodního náhonu, chráněné obojživelníky i hmyzí hotel v přilehlém lese. To vše najdete na naučné stezce nazvané Příroda na dotek sídliště v Třinci.

Příroda na dotek sídliště. Tak se jmenuje nová naučná stezka uprostřed Třince. Kromě toho, že láká k procházkám a odpočinku, nabízí také užitečné informace a zajímavosti o přírodě i ekologii.

Vedle živočichů žijících na louce a v lese našli v této části města domov také obojživelníci, protože součástí stezky je i vodní náhon s několika tůněmi. „Lokalita prošla v roce 2014 významnou revitalizací a vznikl tady takový přírodní kout,“ říká Silvie Cholewiková, vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Třinci, se kterou jsme o naučné stezce natáčeli.

Naučná stezka je dlouhá asi půl kilometru a na čtyřech cedulích vás třinecký žabák provede různými zajímavostmi z rostlinstva i živočichů. „Máme tady zejména chráněné druhy obojživelníků, jako jsou čolci, mloci a žáby. A kačeny si nás tady našly,“ dodává s úsměvem Cholewiková.

Bezprostředně podél stezky stojí vzrostlý les. „Zajímavostí je, že v rámci lesa necháváme torza stromů, které nevytěžíme až na pařez. Dáváme k nim popisek, proč to takhle děláme. Jedná se vlastně o takový hmyzí hotel. A to torzo stromu je důležité také pro různé druhy hub,“ upozorňuje úřednice.

Třinecká naučná stezka Příroda na dotek sídliště

Jedna z cedulí se zaměřuje na odpady. Formou komiksu vám zvířátka sdělují, jak dlouho trvá likvidace určitého druhu odpadu. Na další ceduli se pak dočtete, proč Třinec tuto revitalizaci provádí.

autor: čan
Spustit audio