Proskovice se chystají zkrášlit neudržovaný rybník na okraji vesnice. Odtěží bahno, vykácí nálety a opraví stavidlo

15. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Proskovický rybník se dočká odbahnění a zkrášlení

Z dálky působí romanticky jako z vodnické pohádky. Při bližším pohledu je ale vidět, že je zanedbaný a plný bahna. Tak vypadá Bestův rybník na okraji Proskovic.

Ostravský obvod se chystá přírodní lokalitu zvelebit a odstranit nánosy, tak aby rybník znovu dokázal zachytit vodu a pomáhal v boji proti suchu. „Tato krajina je tradičně zasycována nejen spodními vodami, ale i povrchovými. A takováto záchytná nádrž je rozhodně dobrá proto, aby tu voda byla, aby se odpařovala, vracela zpátky,“ říká proskovická starostka Marie Matějová (nez.).

Ze dna rybníka přijdou odtěžit nánosy sedimentů, opravy se dočká vpust i výpust a nejbližší okolí bude zbaveno náletových dřevin. Vedení obvodu poté počítá s vybudováním posezení pro turisty nebo cyklisty.

autor: ada
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...