Pylové zpravodajství: končí sezóna břízy

7. květen 2008
Zprávy , Zprávy

V uplynulém týdnu pokračovala sezóna břízy, jejího pylu ale v ovzduší i díky prudkému ochlazení postupně ubývá. Klesající tendenci sledujeme také u jasanu, vrby a topolu. Na scénu však přicházejí další zástupci jarních dřevin, a to dub a buk.

Ojediněle se vyskytuje pyl platanu a poměrně těžká pylová zrna ovocných stromů. Ke konci týdne pak v plné síle rozkvetly naše jehličnany. V současné době je tak velmi hojný pyl málo alergizujícího smrku.

"Nejagresivnějším vzdušným alergenem bude stále pyl břízy, ovšem jeho množství bude vytrvale klesat. Přibude pylu dubu, buku a platanu. Právě tento pyl může u osob citlivých na pyl břízy prodlužovat období alergických reakcí," upozorňuje mluvčí Nemocnice Třinec Lenka Franková.

Snižovat se bude koncentrace pylu jasanu, habru a vrby. Postupně bude rozkvétat řepka olejka. Začátek sezóny trav pak očekáváme ve druhé dekádě května.

Pylové zpravodajství připravujeme ve spolupráci s Nemocnicí Třinec a nabízíme vám ho v našich zprávách pravidelně každou středu ve 12:00 a v 15:00. Tentýž den ho do vysílání zařazujeme jako součást vstupu s meteorology v 17:20. Každou středu naleznete aktuální informace také na naší internetové stránce.

autor: tif
Spustit audio