Pyramida, sfinga či Eiffelova věž na dosah ruky. Jejich kopie z ledu jsou k vidění na Pustevnách

11. leden 2020

Na Pustevnách v Beskydech dokončili řezbáři desítky ledových soch. Od sobotního rána je mohou obdivovat návštěvníci festivalu Ledové Pustevny.

Pustevny v Beskydech opět zdobí obří sochy z ledu. Práce českých a slovenských výtvarníků tam mohou lidé obdivovat od sobotního rána ve dvou stanech. V tom prvním jsou sochy zvířat, ve druhém jsou k vidění symboly všech světadílů. Největším dílem festivalu je plejtvák obklopený desítkami malých tučňáků.

„Jsou zde například sochy symbolizující jednotlivé světadíly, například pyramidy, sfinga či Eiffelova věž. Řezbáři vytvořili také sochy zvířat, letos nebudou chybět ani sněhové sochy,“ řekla zástupkyně pořadatelů Dita Korčák Hrtusová. Festival se koná 20. rokem, potrvá do 26. ledna.

Sochy vytváří deset řezbářů z Česka a Slovenska. Jejich díla budou k vidění ve dvou stanech, které sochy chrání před sluncem a případným deštěm. Organizátoři však jsou i tak odkázání na přízeň počasí, většinou však sochy v minulých vydržely.

Festival doplní víkendové programy, soutěže, aktivity pro děti, workshopy. Loni na festival dorazilo za tři víkendy přes 60 tisíc lidí.

Prostřední Bečva na Vsetínsku se připravila na nápor turistů kvůli festivalu Ledové sochy. Návštěvníci mohou odstavit auta na dvou nových záchytných parkovištích v obci. Podle nezávislého starosty Romana Gálika tak chtějí v následujících třech týdnech vyřešit problém s auty, která řidiči dříve nechávali na nevhodných místech.

autor: Gabriela Hykl | zdroj: Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.